فعالیت هیئت‌های مذهبی مختص به مراسم روضه نیست

تاریخ:1399/6/16

نسخه چاپی

" خراسان رضوی - مسئول هیئت روضه‌الشهدا مشهد بیان کرد: فعالیت هیئت‌های مذهبی فقط مختص به برگزاری مراسم روضه نیست و در کنار آن باید به فعالیت‌های اجتماعی نیز بپردازیم. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، محمدرضا صفایی،‌ مسئول هیئت روضه‌الشهدا مشهد، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایکنا، در رابطه با فعالیت‌های اجتماعی این هیئت اظهار کرد: با توجه به بیماری کرونا و شرایطی که از سال پیش به وجود آمد، جلسات را تعطیل کردیم و فعالیت‌هایمان به کمک‌های اجتماعی برای مردم حاشیه شهر مشهد تبدیل شد. می‌توان گفت پس از به وجود آمدن این شرایط، هیئت روضه‌الشهدا اولین هیئت در کشور بود که تولید ماسک و مواد ضدعفونی‌ کننده را شروع و آنها را در حاشیه شهر پخش کرد. همچنین هزینه‌هایی که همیشه به مراسم هیئت اختصاص می‌‌دادیم را برای بسته‌بندی ارزاق برای مردم نیازمند در حاشیه شهر اختصاص دادیم.
وی افزود: فعالیت‌های اجتماعی بسیاری در این مدت انجام داده‌ایم که صحبت درباره آنها در این مجال نمی‌گنجد، اما می‌توانم به جابه‌جایی معلولین و خرید برای معلولین و افرادی که نمی‌توانند از خانه‌هایشان بیرون بیایند اشاره کنم. در روز ولادت امیرالمؤمین(ع) که اوج این بیماری بود هیئت‌ها گفتند که نحوه فعالیت باید به صورت کمک به افراد نیازمندی باشد که نمی‌توانند از خانه هایشان بیرون بیایند و در قرنطینه هستند، اما باید بگویم که در کل، هیئت‌ها همیشه پای کار مردم در تمام زمان‌ها هستند، زمانی که سیل می‌آید، زلزله می‌آید و هر اتفاق ناگواری که می‌افتد همیشه هیئتی‌ها در آنجا حضور می‌یابند و به مردم کمک می‌کنند.
مسئول هیئت مذهبی روضه‌الشهدا تصریح کرد: در محرم امسال، با توجه به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی طبق برنامه‌های وزارت بهداشت، ما برخلاف سال‌های قبل که ایستگاه صلواتی بزرگی داشتیم و در هر روز یک میلیون مخاطب داشت، امسال آن را تبدیل به نمادی از محرم کردیم.
صفایی در رابطه با نقش هیئت‌های مذهبی در برقراری تعاملات با مردم در سطوح مختلف گفت: باید بگویم که هیئات مذهبی تشکیل شده از مردم است و خود مردم هستند که فعالیت‌های اجتماعی را در هیئات انجام می‌دهند. مردم ما همگی امام حسینی هستند و مذهب آنها هم تفاوتی نمی‌کند، همه محب امام حسین(ع) بوده و در ایام محرم و مناسبت‌های دیگر پای کار هستند. این لطف و عنایت امام حسین(ع) و امام رضا(ع) است که در کشور ما با توجه به تحریم‌ها و مشکلاتی که وجود دارد، هنوز همدلی و اتفاقات خوب وجود دارد. خداراشکر که در این کشور هستیم و می‌توانیم برای امام حسین(ع) کاری انجام دهیم و بتوانیم این فعالیت‌هارا به نسل بعد هم منتقل کنیم.
وی با انتقاد به فعالیت‌های شهرداری مشهد نسبت به سیاه‌پوش کردن شهر و به وجود آوردن فضای عزاداری در شهر اظهار کرد: با توجه به شرایط امسال، وظیفه شهرداری مشهد این بود که فوق‌العاده قوی‌تر از همیشه فعالیت کند، اما متأسفانه به جزء تابلوها و المان‌هایی که نصب شد اتفاق دیگری نیفتاده است. شهردار می‌گوید که ما پول بین هیئت‌ها تقسیم کرده‌ایم، در حالی که این اشتباه است، هیئت‌ها نیاز به پول ندارند. وظیفه شهرداری سیاه‌پوش کردن شهر و اعلام عزای امام حسین(ع) است. باید پرسید که بر چه اساسی پول به هیئت‌ها داده شده؟ مگر وظیفه شهرداری پول دادن به هیئت‌هاست؟ وظیفه شهرداری سیاه‌پوش کردن شهر است که این اتفاق به درستی رخ نداده است. 

دانلود فایل

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی