مداح اهل‌بیت (ع) عنوان کرد؛ انحراف از حقیقت آفتی برای مجالس عزاداری است

تاریخ:1398/7/23

نسخه چاپی

" یک مداح اهل‌بیت (ع)، گفت: انحراف از حقیقت از آفت های مجالس عزاداری است. "

 4:30:49 PM
به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، سید یوسف شبیری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وجه تمایز عزاداری شهر زنجان با سایر نقاط کشور و دلیل اینکه زنجان به عنوان شهر شور و شعور حسینی نام‌گذاری شده است، گفت: مولفه‌های زیادی را برای این مهم می‌توان برشمرد، هر چند که اعتقاد بر این است که همه شهرهای ایران بهترین نوع عزاداری‌ها را دارند و یا برای بهتر شدن پیش می‌روند.
وی افزود: آنچه در زنجان سال‌ها است به چشم می‌آید این است که مردم با اخلاص وارد حرکتی می‌شوند که معتقدند سرحلقه این حرکت، خود سیدالشهدا (ع) است، مردم به تأسی از پیشوایان دین که تلاش‌های خود را به دور از هر گونه ریاکاری و خالصانه به پایان می‌رسانند، در دسته‌جات عزاداری حاضر می‌شوند، بی‌تردید عزاداری خالصانه، شرکت در این حماسه‌های بزرگ است که سال‌ها است مردم زنجان در ایام محرم به دور از سنت‌ها و بدعت‌های غلط در یک صف قرار می‌گیرند و خط سرخ شهادت و زنده کردن یاد شهیدان کربلا را تداوم بخشیده‌اند.
وی با اشاره به آسیب‌هایی که می‌تواند مجالس عزاداری اباعبدالله‌الحسین (ع) را تحت‌الشعاع قرار دهد، بیان کرد: روزمرگی، انحراف از حقیقت هیئت حسینی، کم‌توجهی به رسالت مداحی، تحریف، عوام‌زدگی (به غلو دست زدن و یا روی آوردن به سنت‌های غلط که در پندار خود پربار می‌کنند ولی خراب می‌کنند)، از جمله آسیب‌هایی است که در هر حال باید کوشید این مکتب را که از ورای قرن‌ها رنج و سختی و از میان دریایی از خون به دست ما رسیده است، حفظ کرده و روز به روز به غنای آن بیافزاییم.
این مداح اهل‌بیت (ع) در ادامه به ویژگی‌ مداحان آذری زبان و عزاداری این خطه از ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: البته مداحی در همه جای کشور خوب برگزار شده و ریشه در عشق به اهل‌بیت (ع) و پی‌ریزی این عشق در خانواده‌ها دارد، اغلب خانواده‌های هیئتی، مجالس‌محور و آشنا با قرآن و اهل‌بیت (ع) هستند. در خانواده‌ها زینب‌ها بزرگ شده‌اند، علی‌اکبرها پرورش یافته‌اند، علی‌اصغرها شیرهای شهادت در کام کشیده‌اند، تا اگر روزی حسینی دیگر به میدان آمد، در صحرای غربت نماند و همین مداحی‌ها و عزاداری‌ها را پربار کرده است.
شبیری یادآور شد: در زنجان و بعضی شهرهای آذری زبان، این حرکت‌ها رنگ و بوی بومی و محلی دارد، یعنی آنچه به صورت سالم از بزرگ‌ترها سینه به سینه به عنوان فرهنگ عزاداری رسیده و حفظ شده و نسبت به شیوه صحیح آن حواس جمع هستند.
شبیری در خصوص شاخصه‌های یک مداح اهل‌بیت (ع)، خاطرنشان کرد: مداح اهل‌بیت (ع) چند ویژگی دارد. عشق، خدامحوری، دوست‌دار قرآن و اهل‌بیت (ع) بودن، ارتباط خوب با مردم، مراتب‌شناسی، داشتن روحیه رضا، تسلیم در برابر حق و غنای روح از شاخصه‌های یک مداح است.


دانلود فایل

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی