اعتکاف رمضانیه موجب تقویت روحیه انقلابی‌گری و عمق‌بخشی به اعتقادات جوانان می‌شود

تاریخ:1398/3/11

نسخه چاپی

" گفتگو با حسین ادیبی، کارشناس تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر پیرامون اعتکاف‌های ماه مبارک رمضان "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه انسان‌سازی و تقویت ارزش‌های اسلامی، و به تبع آن برگزاری سنت حسنه اعتکاف رمضانیه، از یک سو باعث ترویج شئونات اسلامی و توسعه سطح دینمداری در جامعه گردیده و از سوی دیگر بستر مناسبی را جهت توسعه و تعمیق روحیه انقلابی و همچنین افزایش آرمان‌های انقلاب اسلامی در سطح جامعه فراهم می‌آورد.
نظر به فرا رسیدن این رویداد مبارک و فرخنده، و در راستای تبیین رسالت‌ها، اهداف و دستاوردهای اعتکاف‌های رمضانیه، با حسین ادیبی، کارشناس تشکل‌های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر هم‌کلام شده‌ایم.
ایشان متولد سال ۱۳۵۲ بوشهر و از کارشناسان متعهد، انقلابی و ارزشی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی به شمار می‌روند و از سال ۱۳۷۸ به مدت ۲۱ سال به‌عنوان کارشناس تشکل‌های دینی در این حوزه مشغول ارائه خدمت به اقشار تاثیرگذار و سایر گروه‌های هدف سازمان می‌باشند و زمینه‌ی تحقق اهداف و ماموریت‌ها و شاخص‌های ترسیم شده‌ی سازمان و همچنین توسعه فرهنگ دینی را در سطح استان فراهم نموده است.
متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:
۱- در ابتدا توضیحاتی در خصوص شرایط نحوه ثبت نام مهلت و زمان و مکان برگزاری اعتکاف های رمضانی در سطح استان ارائه بفرمایید؟
مراسم معنوی اعتکاف در ماه مبارک رمضان در مساجد منتخب استان برگزار می‌گردد ثبت نام این مراسم در مساجد محل برگزاری انجام خواهد شد و تا قبل از ۱۹ ماه رمضان ثبت نام ادامه پیدا خواهد کرد.
۲- در صورت برگزاری اعتکاف به‌ویژه اعتکاف‌های رمضانی در سال‌های گذشته ارزیابی خود را از نحوه مشارکت اقشار مختلف و کیفیت برگزاری آن بیان نمایید؟
اعتکاف در ماه مبارک رمضان در سنوات گذشته به صورت محدود در برخی از مساجد برگزار شده است و تعداد معتکفین نیز محدود بوده است.
۳- اعتکاف رمضانیه چگونه می‌تواند نشاط معنوی را در بین همه مردم بالاخص جوانان افزایش دهد؟

از آنجا که اشتغال انسان به کار و زندگی گاهی موجب غفلت می‌شود و غفلت موجب مرگ ارزش های انسانی و نقطه شروع سقوط می‌شود اما با اعتکاف بستر مناسب اندیشه و تفکر و خرد ورزی آغاز میگردد اعتکاف تلاشی است که به سوی خدای خویش بازگردیم.
۴- با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که می‌فرمایند: اعتکاف یکی از رویش های انقلاب اسلامی است، اعتکاف‌های رمضانی چگونه می‌توانند در تقویت روحیه انقلابی‌گری نسل جوان مثمر ثمر باشند؟
اعتکاف زمینه توبه و بازگشت است بازگشت به قرآن و معنویت بازگشت به دعا و استمداد از عالم غیب است اعتکاف در واقع دوره کوتاه مدت خودسازی است قطعاً این خودسازی موجب ترویج روحیه نشاط معنوی و تقویت روحیه انقلابی گری می‌گردد.
۵- تاثیر اعتکاف‌های رمضانی در رشد و کمال مخاطبین بالاخص جوانان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اعتکاف در واقع گریز از لذت گرایی و مهار حس خود محوری و برتری جویی به سمت و سوی قلب و قبله هستی است خودسازی است به نفس توبه و نیایش نماز و تلاوت قرآن و استمداد از آستان ربوبی از برکات اعتکاف به‌ویژه برای جوانان است پس اعتکاف برای جوانان می‌تواند نتایج مناسب در حرکت به سمت زندگی سالم داشته باشد.
۶- نقش سازمان تبلیغات اسلامی در عمق‌بخشی به برگزاری اعتکاف‌ها به خصوص اعتکاف‌های رمضانی را تشریح بفرمایید؟
قطعاً استفاده از فرصت ماه مبارک رمضان که دلها به سمت خدای متعال بیشتر متمایل می‌شود و برگزاری اعتکاف و زمینه‌سازی جهت برگزاری اعتکاف رمضانیه موجب عمق بخشی به جوانان و زمینه‌ساز محو خودخواهی ها و حرکت به سمت خداگرایی و خدمت به امت اسلامی است و این می‌تواند گامی جهت خدمت به خلق خدا و تامین انواع مایحتاج نیازمندان و به صورت کلی حوائج مومنان باشد و سازمان تبلیغات اسلامی به‌عنوان نهاد ترویج کننده فرهنگی دینی در جهت دهی به این هدف تاثیرگذار خواهد بود.
۷- اعتکاف رمضانیه چقدر می‌تواند در جذب جوانان و نوجوانان به برنامه‌های فرهنگی، مذهبی و مساجد تاثیرگذار باشد؟
اعتکاف رمضانیه می‌تواند پیوند جوانان با مساجد و برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی را تقویت نماید اعتکاف جوانان در مسجد همراه با روزه‌داری و عدم توجه به غیر خدا تحول عظیمی را در روح و جان جوان و نوجوان به وجود می‌آورد و صفا و نورانیت او را دوچندان می‌نماید چرا که یک برنامه خودسازی و نگرش نو به مباحث اخلاقی و محاسبه و مراقبه را برای او فراهم می سازد این امر ذهن جوانان را جهت رسیدن به سلوک الی الله و تهذیب نفس و مشارکت در محافل دینی تقویت می‌نماید. 10:00:33 AM

دانلود فایل

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی