اعتکاف،راهی برای نزدیکتر شده به خدا است

تاریخ:1397/12/6

نسخه چاپی

" هرمزگان - رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان میناب گفت: اعتکاف،راهی برای نزدیکتر شده به خدا است. "

به گزارش سایت خبری تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، حجت‌الاسلام محمد بنی خزاعی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان میناب روز دوشنبه 6 اسفند 97 بابیان اینکه انسان موجودى است ‏سالک و پویا به‌سوی معبود حقیقى خویش و از هر راهى که برود و هر مسیرى را که در زندگى انتخاب کند، سرانجام به لقاى معبود خویش مى‏رسد: یا ایها الانسان انک کادح الى ربک کدحا فملاقیه (انشقاق/‏6)؛ اى انسان! تو با تلاش و رنج ‏به سوى پروردگارت مى‏روى و او را ملاقات خواهى کرد.
وی در ادامه افزود: با توجه به این آیه اگر انسان راه ایمان، خودسازی و تهذیب نفس را بپوید جمال و مهر خداوند را ملاقات مى‏کند، اما اگر راه کفر و آلودگى را در پیش گیرد، جلال و قهر او را می‌بیند؛ بنابراین اگر مقصد و غایت ‏سلوکش لقاى محبت و مهر خدا باشد، باید راه تهذیب نفس و عبادت حقیقى را در پیش گیرد و از هواى نفس بگریزد و در طریقت انس با معبود گاهى به گوشه‏اى خلوت پناه ببرد و دور از همه عنوان‏ها و تعلقات مادى، لختى بر حال زار خویش بگرید و با سوز دل و اشک چشم، کدورت و زنگار را از چهره جان خود بزداید و در زاد و توشه آخرت اندیشه کند.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان میناب به مراسم معنوی اعتکاف اشاره نمود و گفت: اعتکاف ریشه در کلام وحی و قرآن کریم دارد و خداوند متعال در سوره بقره آیه ۱۲۵ به حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل امر می‌کند تا خانه‌اش را برای معتکفان آماده و پاکیزه نماید.
بنی خزاعی در پایان گفت: می‌توان گفت، اهداف اعتکاف دو عنوان خودشناسی و خودسازی را در برمی‌گیرد. اگر خودشناسی به‌درستی صورت بگیرد، طبق حدیث امیر مؤمنان (سلام‌الله‌علیه) که فرمود: «رَحَمَ اللهُ امرءً عَرَفَ مِن أین و فی أین و إلی أین»، خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده و در کجا جای دارد و به چه سویی می‌رود، باید آدمی بتواند هویت و انسانیت خود را بشناسد که خداشناسی را در پی دارد. اگر کسی خدا را بشناسد، در پی هدف دوم خواهد رفت که همان خودسازی است و اگر به این هدف دست یابد، اهداف انبیاء (سلام‌الله‌علیه) را عملی کرده است که ایشان برای شناساندن بشر به خود و ساختن بشر آمده‌اند

نام خبرنگار: محسن بنی خزاعی


 12:54:33 PM

دانلود فایل

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی