«شاعران آئینی» سربازان صف مقدم جهاد فرهنگی هستند

تاریخ:1400/2/13

نسخه چاپی

" احمد بابایی، شاعر آئینی کشورمان، مهم‌ترین جنگ امروز را «جنگ فرهنگ‌ها» برشمرد و از شاعران این حوزه به‌عنوان سربازان صف مقدم جهاد فرهنگی یادکرد. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، احمد بابایی شاعر آئینی کشورمان در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، مهم‌ترین جنگ در حال حاضر را «جنگ جهانی فرهنگ‌ها و سبک زندگی» عنوان کرد و اظهار داشت: مهم‌ترین ابزار این جنگ، «فرهنگ و هنر» است. این در حالی است که در کشور ما برخلاف کشورهای غربی که بیشتر دارای فرهنگ بصری هستند، «زبان، کلام و شعر» و به‌ویژه شعر آئینی، اولویت اول عرصه هنر محسوب می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، وی بابیان اینکه شاعران آئینی سربازان صف مقدم جهاد فرهنگی هستند اضافه کرد: در شعر آئینی، «مردم» مخاطب مستقیم به شمار می‌آیند و آثاری که از سوی این شاعران تولید می‌شود برخلاف برخی از هنرها که دیربازده هستند آثار به‌روزی محسوب می‌شوند و بی‌جهت نیست که مقام معظم رهبری از شاعران آئینی به‌عنوان «نیروهای واکنش سریع جبهه انقلاب» یاد می‌کنند.
این شاعر آئینی در مورد تأسیس «کانون شعرا» با مشارکت جمع کثیری از شاعران آئینی سراسر کشور یادآور شد: متأسفانه بسیاری از کانون‌ها و مؤسسات تازه تأسیس، باوجوداینکه در ابتدا بسیار با انرژی فعالیت خود را آغاز می‌کنند اما به‌تدریج از اهداف خود فاصله می‌گیرند و این آفتی است که گریبان گیر این نوع کانون‌های صنفی می‌شود که امیدواریم شاهد چنین اتفاقاتی در کانون شعرا نباشیم.
احمد بابایی با تقدیر از تأسیس کانون شعرا از سوی سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: معتقدم تأسیس چنین کانونی برای راهبری شعر آئینی که معمولاً با مسائل فراوانی هم روبه‌رو است لازم و ضروری است چراکه شاعران آئینی، مرزبانان عقیدتی دستاوردهای مکتب شیعه هستند.
به گفته این شاعر اهل‌بیت علیهم‌السلام، مؤسسان کانون شعرا باید شناخت و درک درستی از ماهیت این صنف داشته باشند تا شاهد ریل‌گذاری مطلوب در جهت راهبری این صنف باشیم.
وی با اشاره به نقش سازمان تبلیغات اسلامی در ریل‌گذاری کانون شعرا خاطرنشان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی با حضور پرصلابت و کارشناسی خود می‌تواند وضعیت پریشانی که هم‌اکنون در راهبری شعر آئینی وجود دارد را اصلاح کند و مهم‌ترین دغدغه ما نیز همین است چراکه هم‌اکنون این گمان وجود دارد که فرماندهی واحدی در این زمینه وجود ندارد و هر شاعر آئینی به‌تنهایی وارد میدان می‌شود و کاهش کیفیت و سرمنشأ مشکلات هم از همین‌جا شکل می‌گیرد.
احمد بابایی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی می‌تواند با پشتیبانی مالی، رسانه‌ای و ریل‌گذاری در این کانون، در آینده شعر آئینی تأثیرگذار باشد؛ امری که خلأ آن نیز به‌شدت احساس می‌شود.
وی در پایان همچنین از جدیدترین سروده خود در پی بی‌ادبی به ساحت حاج قاسم سلیمانی خبر داد و گفت این سروده برای اولین بار چند شب پیش در برنامه تلویزیونی صابر خراسانی قرائت شد.
منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی