استخر و تالار آزاد، هیئت نه!/ تکذیب مجوز برگزاری هیئت در ۲ روز

تاریخ:1399/10/21

نسخه چاپی

" برخورد دوگانه برای صدور مجوز بازگشایی استخرها و تالارهای پذیرایی و عدم صدور مجور برای برگزاری مراسمات عزاداری ایام فاطمیه از عجایب ستاد مبارزه با کرونا در کرمانشاه است. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، شیوع ویروس کرونا و فراگیری آن برای پیشگیری از ابتلای بیشتر هم‌وطنان محدودیت‌هایی در کشور برای جلوگیری از تجمعات غیرضروری اعمال شد که این اعمال محدودیت‌ها از ابتدا برخوردهای دوگانه‌ای را تجربه کرد.
از اخبار ضد و نقیض برای جلوگیری از برگزاری مراسمات عزاداری ماه محرم گرفته تا برگزاری علنی مراسمات جشن و عروسی در تالارها و باغات در همان ایام نمونه‌ای از برخورد دوگانه ستاد کرونا در استان‌ها بود.
به گزارش خبرگزاری مهر، در ماه محرم تصمیم دوگانه ستادهای استانی کرونا کار را به اعتراضات گسترده کشاند و ستاد ملی کرونا را مجبور به اجازه برگزاری مراسمات کرد، اما ستادهای استانی مشروط به رعایت طوماری از دستورالعمل‌های این ستاد مجوز را برای هیئت‌ها صادر کرد.
پس از قرمز شدن وضعیت کرونایی کل کشور محدودیت‌هایی در کشور از جمله منع تردد شبانه، تعطیلی مشاغل گروه یک الی چهار برای ۲ هفته به غیر از دستگاه‌های خدمات‌رسان موجب شد کمتر از یک ماه وضعیت اکثر استان‌ها و شهرهای قرمز به نارنجی و زرد بازگردد.
با اعلام وضعیت زرد از تاریخ ۱۳ دی‌ماه در کرمانشاه طی تصمیم اتخاذ شده در ستاد مدیریت کرونا استان کرمانشاه، اکثریت مشاغل از جمله باشگاه‌های ورزشی، تالارهای عروسی و استخرها مجاز به فعالیت با شرایطی شدند.
مراسمات ایام فاطمیه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود
پس از بازگشایی استخرها و تالارهای پذیرایی مدیرکل تبلیغات اسلامی کرمانشاه در گفتگویی با خبرنگار مهر از مجوز برگزاری مراسمات ایام فاطمیه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی خبر داد.
حجت الاسلام یوسف احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به تغییر وضعیت اکثر شهرستان‌های استان کرمانشاه از نارنجی به زرد و کاهش تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا مجوز برگزاری مراسمات ایام فاطمیه از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه صادر شده است.
وی افزود: این مراسمات به صورت محدود و حداکثر به مدت ۲ ساعت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به همکاری هیأت مذهبی از ابتدای شیوع کرونا در زمینه مبارزه با این بیماری و هم‌دلی در بحث معیشت، گفت: در ایامی که وضعیت استان کرمانشاه بحرانی بود و از کرونا احساس خطر می‌شد، هیأت مذهبی به صورت داوطلبانه مراسمات خود را تعطیل کردند.
احمدی ادامه داد: در دهه اول محرم، هیأت مذهبی موارد بهداشتی را رعایت کرده و دستورالعمل‌های بهداشتی وزرات بهداشت را اجرا کردند.
وی با اشاره به جایگاه ویژه حضرت زهرا (س)، خاطر نشان کرد: در بیان عظمت این بانوی بزرگوار همین کافی است که امام حسن عسکری (ع) می‌فرمایند: ما حجت خدا بر مردم هستیم و اما فاطمه (س) حجت خدا بر ما است و این به معنای این است که فاطمه زهرا (س) ریشه کمالات همه معصومین (ع) است.
یک بام و دو هوای علوم پزشکی کرمانشاه / تکذیب مجوز صادر شده در فاصله کمتر از ۲ روز
تنها پس از ۲ روز از انتشار خبر مجوز برگزاری مراسمات فاطمیه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه گفت: این دانشگاه هیچ‌گونه مجوزی برای برگزاری هیچ مراسمی در استان صادر نکرده است
ابراهیم شکیبا در این خصوص گفت: از طرف معاونت بهداشتی وزارت بهداشت دستورالعملی در این زمینه به استان ارسال شده که باید در ستاد استانی مدیریت کرونا مطرح شده و در صورت تصویب، برخی مراسم‌ها می‌تواند به صورت محدود و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شود.
شکیبا افزود: تاکنون این مساله در ستاد کرونا طرح نشده و هیچ‌گونه تصمیمی در این زمینه اخذ نشده است.
وی گفت: اعلام مجوز برگزاری مراسم ایام فاطمیه توسط برخی، شدیداً تکذیب می‌شود و قویاً از افراد و مسؤولان می‌خواهیم از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده و امور مربوطه را به ستاد کرونا بسپارند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: سلامت مردم در اولویت اول دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه و ستاد کرونا است که در همه تصمیم گیری ها ملاک عمل قرار می‌گیرد.
این در صورتی است که در تاریخ ۹ دی ماه نامه‌ای از سوی پرویز اردلان مدیر اجرایی معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، برگزاری مراسم ایام فاطمیه و سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با توجه به وضعیت بحرانی بیماری کرونا ویروس در استان و کشور در مناطق زرد مشروط به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در فضای باز و با حضور حداکثر ۳۰ نفر در ۲ ساعت و با نظارت بازرسین مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه بلامانع اعلام شده است.

و در تاریخ ۱۱ دی ماه امسال نامه‌ای از سوی علیرضا طلوعی، رئیس مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه با موضوع برگزاری مراسمات ایام فاطمیه و سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی به اداره کل تبلیغات اسلامی کرمانشاه با در نظر گرفتن دستوالعمل های نامه قبلی ارسال شده است.


حال آنکه چه چیزی می‌تواند برخورد دوگانه منع برگزاری مراسمات عزاداری اهل بیت (ع) و مجوز برگزاری مراسمات عروسی و فعالیت استخرهای سرپوشیده را صادر کند، بسی جای سوال است!
 

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی