تشکل‌ها جلوه‌ای از حلقه‌های واسطه میان امام و امت هستند

تاریخ:1399/10/19

نسخه چاپی

" معاون امورفرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم انتخابات هیات رئیسه مجمع عالی کانون‌های فرهنگی تبلیغی در مجتمع فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه)گفت: آن چیزی که در این تشکل‌ها مهم است گره خوردن و هم‌افزایی این تشکل‌ها با یکدیگر و باور به تحول عظیم است. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، انتخابات مجمع عالی کانون‌های فرهنگی تبلیغی با حضور "حجت‌الاسلام عزت زمانی معاون امورفرهنگی و تبلیغی"سازمان تبلیغات اسلامی و حجت‌الاسلام باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکزفرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با حضور روسای مجامع  کانون های فرهنگی تبلیغی استانهای سراسر کشور، در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی شهدای هفتم تیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
حجت‌الاسلام رضا عزت زمانی معاون امور فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی در ابتدای این جلسه اظهار کرد: نظامات و تشکل‌های انقلابی بعد از انقلاب تاکنون اتفاقات مختلفی را تجربه کردند و این تجربه‌ها توشه فعالیت این تشکل‌ها برای آینده شده است.
وی ادامه داد: زمانی کار تشکیلاتی توسط مردم و به رهبری امام امت در جبهه‌های نبرد دفاع مقدس شکل‌گرفت اما پس‌ازآن، عدم تجربه کافی و یا شاید نفوذ برخی از تفکرات باعث شد تا تفکر دولتی غلبه‌ی ویژه‌ای به نظامات مردمی پیدا کرد.
معاون امورفرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: طی حرکات مردمی این‌چنینی بسیج حرکات و تفکرات انقلابی و مردمی را هدایت کرد که به نظر جریان موفقی بود اما به دلیل داشتن نظام دستوری نمی‌توانست تمامی ظرفیت‌ها را به خود جذب کند و اگر توانایی این امر را داشت قطعاً ظرفیت خیلی خوب و قدرتمندی را تشکیل می‌داد.
حجت‌الاسلام عزت زمانی ادامه داد:در این زمان با راهبرد رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و بزرگان این نظام، نظامات و تشکل‌ها و جمعیت‌های میان تخصصی با انتخابات و یک شکل خاص شروع به فعالیت کردند که این مهم به برکت مواجهه مستقیم با دشمن در این عرصه بود.
وی تصریح کرد: شاید نقدها و اشکالاتی هم به این تشکل‌ها وارد بود اما همین نکته که فعالیت‌ها به‌جای اقدام فردی، به‌صورت تشکیلاتی انجام می‌شد خود اتفاق مهم و خوبی بود.
عزت زمانی ادامه داد: آن چیزی که در این نظامات و تشکل‌ها مهم است گره خوردن و هم‌افزایی این تشکل‌ها با یکدیگر و باور به این تحول عظیم است بنابراین باید جمع‌هایی فرهیخته مانند همین جمع نسبت به مدیریت این تشکل‌ها و آسیب‌شناسی آن‌ها برای حرکت به سمت تحول آینده اقدام کنند.
معاون امورفرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: من اعتقاد دارد که این تشکل‌ها جلوه‌ای از حلقه‌های واسطه میان امام و امت هستند، شاید این امر به‌تمام‌معنا و با تمام ضوابط آن انجام نشود اما واقعیت این است که این جمع به‌عنوان واسطه میان امام و امت تلاش خوبی داشته است.
وی بیان داشت: البته آفت‌هایی گرفتار کار تشکیلاتی است که امیدواریم تشکل‌های این‌چنینی با تشکیل اتاق فکر و هم‌افزایی و تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز از این گره‌ها عبور کرده و نجات پیدا کنند.
عزت زمانی اظهار داشت: شاید سازمانی شدن نوعی آفت باشد که در آن و در برخی اوقات؛ اقدامات سازمانی بر هدف اصلی غلبه کرده و آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد همچنین آفت بعدی هم سیاسی شدن و جناحی شدن است که گاهی اوقات و در پی یک سری اتفاقات مالی و مخصوصاً در زمان انتخابات این آفت دامن‌گیر تشکل‌های فرهنگی و دینی می‌شود و امیدواریم که شما درگیر این مشکلات نشده و امید کسانی را که چشم امیدشان به شماست را نا امید نکنید.
حجت‌الاسلام عزت زمانی با اشاره به نقش تشکل‌ها و جمعیت‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: کمک به توسعه حلقه‌های میانی و کمک به رشد نیروی انسانی مؤثر از وظایف این تشکل‌ها خواهد بود.
در ادامه جلسه حجت‌الاسلام مجید باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: این جلسه یک آغاز برای حرکتی بزرگ است و همه طرح‌ها و اقدامات از دل این جمع بیرون خواهد آمد.
وی با تأکید بر اهمیت این مجمع ادامه داد: اگر مجموعه‌های فرهنگی استان‌ها بتوانند ارتباط وسیعی با مجمع فرهنگی تبلیغی برقرار کنند این مجمع مهم‌ترین تشکل سازمان تبلیغات اسلامی خواهد بود.
باباخانی ادامه داد: موضوع رسانه بسیار حائز اهمیت است و کمتر در دستگاه‌های جهادی و تشکیلاتی به آن توجه می‌شود و پیوست رسانه‌ای در حرکت‌های جهادی و تشکیلاتی موضوع مهمی است که ما از جانب آن شکست می‌خوریم زیرا یا نمی‌توانیم کاری که انجام‌شده را به خوبی نشان دهیم و یا نمی‌توانیم به‌وسیله رسانه آن را در جامعه گسترش دهیم و فعالیت‌هایمان محدود به تبلیغ چهره به چهره خواهد ماند.
حجت‌الاسلام باباخانی در پایان خاطرنشان کرد: موضوع و محور بعدی تربیت نیروی انسانی برای نسل بعدی است و مجموعه‌ای موفق است که برای نسل بعدی خود فکر کند و برنامه‌ریزی داشته باشد.
گفتنی است، در پایان این جلسه حجت‌الاسلام مهدوی ارفع به‌عنوان رئیس؛ محمد حسین طبرستانی نایب رئیس و حجت‌الاسلام عسگری به‌ عنوان دبیر مجمع عالی کانون‌های فرهنگی تبلیغی کشور انتخاب شدند.

 

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی