سبک مداحی «حسین سعادتمند» ثبت ملی شد

تاریخ:1399/4/8

نسخه چاپی

" مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از ثبت ملی سبک مداحی مرحوم حسین سعادتمند که به بلبل خوش الحان امام حسین (ع) شهرت داشت خبر داد. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، سیدمصطفی فاطمی در گفتگو با رسانه‌ها اظهار داشت: حسین سعادتمند از مداحان مشهور و صاحب سبک یزدی است که شاگردان بسیاری را در مکتب خود پرورش داده و با وجود گذشت سال‌ها از درگذشت وی، هنوز هم نوحه‌های وی جایگاه ویژه ای در مراسم مذهبی یزد دارد.
وی با بیان اینکه ملودی نوحه‌های این مداح فقید منطبق با موسیقی دستگاهی ایران و کاملاً مذهبی است، عنوان کرد: با پیگیری‌های انجام شده، سبک مداحی وی در فهرست آثار ناملموس ثبت شد.
فاطمی یادآور شد: از حدود یک سال و نیم پیش پیگیری‌ها برای ثبت ملی این سبک آغاز شد و خوشبختانه به تازگی به نتیجه رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی یزد با اشاره به اینکه مداحی‌ها و عزاداری‌های یزد همواره مورد توجه بوده و رهبر معظم انقلاب نیز از یزد در این زمینه به عنوان یک الگو یاد کردند، افزود: مرحوم سعادتمند در این زمینه نقشی بسیار ارزنده داشت و پایه گذار نوحه‌های چند جوابی، همخوانی و سینه زنی منظم در یزد بود.
حسین سعادتمند در سال ۱۳۳۰ در یزد متولد شد و نوحه خوانی را از حسینیه محله فهادان آغاز کرد و سال‌ها در مراسم عزاداری امام حسین (ع) مداحی‌های تأثیرگذاری اجرا کرد.
وی در روز عید فطر سال ۱۳۹۳ به دلیل بیماری درگذشت و مردم یزد تشییعی با شکوه برای وی برگزار کردند.


 

 

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی