اجرای طرح «زیارت از راه» در دهه کرامت/جمع‌آوری بیش از ۱۷ میلیارد کمک مومنانه در پویش «به توان ما»

تاریخ:1399/4/4

نسخه چاپی

" حجت‌الاسلام باباخانی ضمن تشریح برنامه‌های دهه کرامت سازمان تبلیغات اسلامی، از اجرای ویژه‌برنامه «زیارت از راه» در چهارشنبه هفته آینده خبر داد و گفت: تلاش داریم نگاه اسلام درباره رابطه پدران و دختران را تبیین کنیم. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، حجت الاسلام «مجید باباخانی»  مدیرکل تشکل های دینی  و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری شبستان با اشاره به برنامه های سازمان تبلیغات اسلامی در دهه کرامت، اظهار کرد: بسیاری از مراسم ها و برنامه های ما متناسب با شرایط کشور (بحران کرونا) تنظیم و برنامه ریزی می شود. با توجه به اینکه این وضعیت ها وضعیت سیاری دارند لذا برنامه ها شرایط سخت تری پیدا کرده اند و جلسات بسیاری از ستادهای مرتبط با دهه کرامت با تاخیر و کندتر تشکیل  شده است و حتی ستاد ملی دهه کرامت که مرکز ساماندهی کانون های فرهنگی هنری مساجد بود نخستین جلسه خود را دو سه هفته گذشته تشکیل داد اما با همه این تفاسیر به خاطر عشق و علاقه ای که مردم نسبت به وجود نازنین امام رضا (ع)، حضرت فاطمه معصومه (س) و ولایت دارند، بسیاری از مجموعه های کشور و هیئات مذهبی ما، برنامه های خوبی ولو با محدودیت های بهداشتی در نظر گرفته اند.
مدیر کل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه بسیاری از برنامه های ما به سمت فضای مجازی و برنامه های پویش سوق پیدا کرده است، تصریح کرد: یکی از برنامه هایی که با همکاری آستان قدس رضوی و حضرت معصومه (س) در حال برگزاری است، این است که ما یک روز از دهه کرامت را به عنوان «فداها ابوها» در مورد جمله ای که حضرت موسی بن جعفر (ع) به دختر گرامیشان حضرت فاطمه معصومه (س) فرموده اند که «پدرش به قربانش برود»، نامگذاری شده است. در واقع با این عنوان سعی شده رابطه اصلی و اسلامی پدر با دختر به نمایش گذاشته شود لذا در همه برنامه های مرتبط با دختران در این ایام سعی شده به رابطه پدرها و دخترها در مکتب اهل بیت (ع)  بیشتر پرداخته شود.
وی در ادامه افزود: همچنین، همزمان با دهه کرامت در راستای توجه به فعالیت های چهره های مختلف مانند مداحان، شاعران، قاریان، نقاشان، طراحان و خوشنویسان برنامه های ویژه ای به خصوص در حرم امام رضا (ع) با همکاری آستان قدس رضوی و هیئت رزمندگان  تدارک دیده شده است
حجت الاسلام باباخانی با اشاره به موضوع زیارت از راه دور به عنوان یکی دیگر از برنامه های دهه کرامت اظهار کرد: برای چهارشنبه هفته آینده برنامه ای تحت عنوان «زیارت از راه» دور پیش بینی شده است. با توجه به علاقه مندی مردم ایران به علی ابن موسی الرضا (ع) و اینکه حرم ایشان قطب توجهات معنوی همه مردم است لذا دهه کرامت فرصت مناسبی برای ترویج معنویت در فضای جامعه و همچنین تقویت حس علاقه به اهل بیت (ع) است؛ ضمن اینکه باید گفت بحران کرونا نمی تواند به هیچ عنوان این حس را تحت الشعاع قرار دهد اما با توجه به بحران کرونا برنامه ریزی در استان های مختلف یک مقدار سخت تر شده است.
مدیر کل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات با بیان اینکه موضوع مسابقات کتابخوانی نیز در حال برگزاری است، بیان کرد: هم معرفی کتاب های امام رضایی (ع) و هم تشویق افرادی که در این زمینه قلم زده و کارهای فاخری تولید کرده اند نیز جزء برنامه های ما در این ایام است که با همکاری آستان قدس رضوی به ویژه معاونت تبلیغات اسلامی حرم امام رضا (ع) و همچنین آستان مبارک حضرت فاطمه معصومه (س) در حال برگزاری است.
وی با بیان اینکه ما سعی کردیم در بحران یک فضای همدلی در جامعه ترویج کنیم، خاطرنشان کرد: بر همین اساس با بسیج نیروها و مجموعه های فرهنگی پویش «به توان ما» راه اندازی شد، استقبال خوبی هم از سوی صدا و سیما صورت گرفت، این برنامه از شبکه سه سیما روی آنتن رفت. حدود ۶ هزار و ۹۶۲ تشکل فعال دینی در این پویش با سازمان تبلیغات اسلامی همکاری کردند همچنین در اجرای پویش ملی «به توان ما» حدود ۱۷ میلیارد تومان امکانات بهداشتی و دیگر نیازهای اقشار محروم  جمع آوری شد.
حجت الاسلام باباخانی خاطرنشان کرد: ما در آغاز شیوع کرونا در حوزه ماسک و وسایل بهداشتی با مشکلات زیادی مواجه بودیم اما خوشبختانه با اجرای طرح پویش به توان ما بسیاری از این مشکلات حل شد.

 

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی