بنای‌ ما بر برگزاری اربعین ۹۹ است

تاریخ:1399/4/2

نسخه چاپی

" رئیس سازمان توسعه روابط ایران و عراق گفت: گمانه‌زنی‌های مختلفی برای برگزاری اربعین ۹۹ داریم و موکب‌داران بر اساس ابلاغیه ستاد اربعین در حال تدارک کار هستند. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)،  حسن پلارک در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در تشریح فعالیت کاروان‌های عتبات عالیات در عراق طی شیوع کرونا و آمادگی برای برگزاری مراسم اربعین در ایام کرونا اظهار کرد: بعد از شیوع کرونا در عراق اظهاراتی مبنی بر اینکه ایرانی‌ها عامل انتقال کرونا در عراق بودند، مطرح شد و جو سنگینی ایجاد شد با این حال بیش از ۶۰۰ نیرو در پروژه‌های مختلف در عراق مشغول کار داشتیم و آنها کار را تا اواسط فروردین ادامه دادند اما از این زمان به بعد جایگزینی دشوار شد و ۵۰ درصد کاهش نیرو داشتیم.وی ادامه داد: به دلیل کرونا بیشتر از اواخر اردیبهشت نتوانستیم نیروها را در عراق نگه داریم؛ در شرایط فعلی هم با ۱۰ درصد فعالیت در حال کار هستیم البته اخیراً توافق کردیم تا نیروهایی که در عراق مشغول شوند بعد از قرنطینه‌ای محدود به فعالیت بپردازند بنابراین به زودی فعالیت خود را با هماهنگی دولت عراق از سر می‌گیریم.

شیطنت‌ها بر روابط ایران و عراق تأثیری نداشت
رئیس
سازمان توسعه روابط ایران و عراق درباره تأثیر این محدودیت‌ها بر روابط دولت‌های ایران و عراق گفت: در افکار عمومی شیطنت‌هایی داشتیم اما دولتمردان چنین رویکردی ندارند و تأثیر منفی بر روابط دولت‌ها نمی‌بینیم.
پلارک به تشریح وضعیت پروژه‌ها و فعالیت‌های نیروهای ایرانی در عراق هم اشاره کرد و گفت: از جمله پروژه‌های به اتمام رسیده در نجف ساخت صحن حضرت زهرا (س) است و طرح توسعه حرم سیدالشهدا را هم با توجه به جمع آوری نذورات از هموطنان در دست کار داریم و اگر کار را انجام ندهیم علاوه بر اینکه به تورم بر می‌خوریم موجب تضعیف روابط میان ما و عراق می‌شود و این تصور ایجاد خواهد شد که تمایل به همکاری با آنها نداریم؛ همچنین در سامرا پروژه صحن حضرت زینب (س) را با ۶۵ درصد پیشرفت داشتیم.

توسعه حرم سیدالشهدا دست ایرانی‌ها است
وی اضافه کرد: توسعه حرم سیدالشهدا دست ماست و چهار فاز توسعه برای ما تعریف شد که سازه و ساختار پروژه را اگر کار تعطیل نشده بود حتماً تا پایان سال تمام می‌کردیم اما الان این کار باقی مانده است و اگر اسکلت زده شود می‌توانیم در ایام اربعین حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار زائر را اسکان دهیم.رئیس سازمان توسعه روابط ایران و عراق با اشاره به گمانه زنی برای برگزاری مراسم اربعین در شرایط فعلی گفت: گمانه زنی‌های مختلفی برای اربعین داریم و موکب داران بر اساس ابلاغیه ستاد اربعین که برعهده وزارت کشور است، در حال تدارک کار هستند؛ اصل را بر اجرای کار داریم و این موضوع به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ هم شده است.

 

 

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی