فعالیت ۱۰۰ هیئت مذهبی در «پویش علی‌یاوران»/ توزیع ۱۱۰ هزار پرس غذا در همدان

تاریخ:1399/2/30

نسخه چاپی

" مسئول جامعه دینی مشعر استان همدان از فعالیت ۱۰۰ هیئت استان در «پویش علی‌یاوران» خبر داد و گفت: در استان همدان بیش از ۱۱۰ هزار پرس غذای گرم در وعده سحر تا پایان ماه مبارک رمضان طبخ و بین نیازمندان توزیع خواهد شد. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، جلال تلطفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه کمک به همنوع توصیه و سیره عملی اهل بیت(ع) است، اظهار کرد: آموزه‌های دینی در این زمینه زیاد است و ورود به این عرصه موجب رشد معنوی افراد می‌‌شود.
وی به فرمایش و توصیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر «کمک مومنانه» اشاره کرد و گفت: به نحو احسن این مهم در جامعه اتفاق افتاد و مردم جانانه پای کار آمدند و توانستند خود را در این ماه رشد دهند.
مسئول جامعه دینی مشعر استان همدان بیان کرد: ارائه کمک‌های مومنانه اتفاق مبارکی بود که در هیچ کجای دنیا چنین چیزی را نمی‌بینیم و این ویژگی جامعه‌ای است که تحت نظر ولی فقیه اداره می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه هدایت ولی فقیه جامعه را به سمتی می‌برد که ضمن حل مشکلات زمینه رشد معنوی جامعه فراهم شود از راه‌اندازی «پویش علی‌یاوران» توسط هیئات مذهبی کشور در رزمایش کمک مومنانه خبر داد و گفت: ۱۱۰ آشپزخانه در کشور توسط هیئتی‌ها دایر شد.
تلطفی با بیان اینکه در آشپزخانه‌های پیش‌بینی شده غذای گرم طبخ و برای وعده سحر ماه مبارک رمضان در بین خانواده‌های نیازمند توزیع شد ادامه داد: در استان همدان نیز به تبعیت از سراسر کشور این اتفاق رخ داد.
وی خاطرنشان کرد: در شهرستان‌های همدان، ملایر، نهاوند، فامنین، رزن و بهار نیز این آشپزخانه‌ها راه‌اندازی و توزیع وعده سحر انجام شد.
مسئول جامعه دینی مشعر استان همدان با تأکید بر اینکه توزیع وعده سحر علاوه بر بحث توزیع بسته‌های معیشتی بوده است، یادآور شد: در استان همدان بیش از ۱۱۰ هزار پرس غذای گرم در وعده سحر تا پایان ماه مبارک رمضان طبخ و بین نیازمندان توزیع خواهد شد.
وی با بیان اینکه غذاهای طبخ شده بین ۳۵ تا ۴۰ هزار خانواده در سطح استان توزیع می‌شود، اظهار کرد: علاوه بر اقدامات ذکر شده، فضایی برای برپایی منبر، روضه و ذکر توسل در همان مکان طبخ غذا پیش‌بینی شده و در شب‌های ماه مبارک رمضان به صورت زنده از فضای مجازی پخش می‌شود.
تلطفی با اشاره به اینکه غذاهای طبخ شده متبرک به روضه اهل بیت(ع) و مناجات با خداوند است افزود: قریب به ۱۰۰ هیئت استان در «پویش علی‌یاوران» درگیر هستند که این پویش در شهر همدان، ملایر و نهاوند از شب اول ماه مبارک رمضان آغاز شد و در برخی شهرستان‌ها نیز از نیمه این ماه مبارک.
وی با بیان اینکه در شهر همدان تیم اصلی آشپزی یکی بود و هر شب یک هیئت بانی طبخ غذا می‌شد گفت: به طور میانیگن در طبخ و توزیع غذا حداقل ۵۰ نفر هر شب درگیر بودند که این غذاها بین افراد و خانوارهای شناسایی شده توسط هیئت‌ها توزیع می‌شود.
مسئول جامعه دینی مشعر استان همدان با اشاره به برگزاری جلساتی قبل از آغاز ماه مبارک رمضان با هیئت‌های حاضر در این پویش، تصریح کرد: راه‌اندازی پویش به هیئت‌ها اطلاع‌رسانی و شناسایی‌ خانواده‌ها و افراد نیازمند توسط هیئات انجام شد؛ بعضاً از مراکز نیکوکاری کمیته امداد نیز لیست‌هایی برای ارائه وعده غذایی گرفته شده است.
وی با اشاره به راه‌اندازی آشپزخانه‌ها با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی ادامه داد: پس از اتمام این پویش با پایان ماه مبارک رمضان، هیئت‌ها پویش‌های دیگری را در راستای کمک مومنانه خواهند داشت که اطلاع‌رسانی خواهد شد.
تلطفی در ادامه گریزی به جهاد هیئتی‌ها زد و بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا بچه‌هیئتی‌ها با ضدعفونی معابر و اماکن عمومی، تهیه و توزیع محلول ضدعفونی، ماسک و گان، خدمات به بیمارستان‌ها، حمایت از کادر درمان و تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی قبل از سال نو پای کار آمدند.
وی با بیان اینکه هیئتی‌ها در تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی با آغاز بحران کرونا پیشگام بودند، افزود: هیئت‌ها پیش از سایر مجموعه‌ها در استان همدان اقدام به تهیه و توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته معیشتی قبل از سال نو کردند.
مسئول جامعه دینی مشعر استان همدان با بیان اینکه هیئتی‌ها تا هر زمان که نیاز باشد برای حمایت از نیازمندان و کمک به آحاد جامعه پای کار هستند، ادامه داد: مراسم‌ها و برنامه‌ها تعطیل شد اما هیئت‌ها تعطیل نشدند و با تبدیل فعالیت‌ها به اقدامات خداپسندانه و فعالیت‌های اجتماعی کار را پیش بردند.
وی با بیان اینکه برنامه‌های دیگری برای ایام عید فطر در نظر است، یادآور شد: برنامه «هیئت خودرو» با کمک شهرداری و مجموعه‌های جبهه انقلاب به مناسبت عید فطر با برگزاری برنامه جشنی در پایانه انقلاب و با حضور افراد در خودروها دنبال خواهد شد که از طریق نشر پوستر زمان و مکان دقیق آن در فضای مجازی اطلاع‌رسانی می‌شود.
، سازمان تبلیغات اسلامی تنها مرجع رسمی صدور مجوز هیئات مذهبی در کشور  است که در سامانه طوبی به نشانی انجام می گیرد http://tooba.tdm-ido.ir/ .
گفتنی است بیش از 45 هزار هیات مذهبی  از سامانه طوبی مجوز تاسیس  صادر شده است. 

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی