امام جمعه کرج : راز پویایی انقلاب در ماهیت انسانی و اسلامی آن است

تاریخ:1398/11/23

نسخه چاپی

" نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج:مداحان باید به‌اندازه سعه وجودی خودشان در مسایل اجتماعی مشارکت داشته باشند. با تأکید بر پرداختن مادحین به معضلات اجتماعی در مجالسات، گفت: مداحان باید به‌اندازه سعه وجودی خودشان در مسایل اجتماعی مشارکت داشته باشند. "

 2:45:56 AM
به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی شنبه شب در سالروز وفات حضرت ام‌البنین (س) در دیدار با  جمعی از مداحان و ذاکران اهل‌بیت (ع) با تأکید بر پرداختن مادحین به معضلات اجتماعی در مجالسات، گفت: مداحان  باید به‌اندازه سعه وجودی خودشان در مسایل اجتماعی مشارکت داشته باشند.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه جامعه مادحین باید قسمتی از فعالیت‌های خود را صرف خدمت‌رسانی به جامعه کنند، افزود: استان البرز دارای مشکلاتی نظیر تعداد زیادی حاشیه است  بنابراین باید مساجد، هیئات رسیدگی کنند و با راه‌اندازی خیریه‌هایی به‌اندازه خود به رفع این موضوع کمک کنند.
وی در بخش دیگری از بیانات خود بابیان اینکه اشک و گریه بسیار قیمتی است، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که بعد از واقعه کربلا حضرت ام‌البنین (س) انجام دادند مساله اشک بود و بعد از صدیقه طاهره (س) یکی از بکائون (بسیار گریه کنندگان) خود حضرت ام‌البنین است.
رییس ستاد احیاء امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز در ادامه از «اشک سیاسی» به‌عنوان مهم‌ترین نوع از اقسام اشک نام برد و اذعان داشت: حضرت امام خمینی (ره) از این قدرت و سلاح مؤثر در ادبیات سیاسی جهان پرده‌برداری کردند و فرمودند: «ما ملت گریه سیاسی هستیم، ما ملتی هستیم که با همین اشک‌ها سیل جریان می‌دهیم و سدهایی را که در مقابل اسلام ایستاده است خرد می‌کنیم.»
آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه بنیان‌گذار «گریه سیاسی» حضرت صدیقه طاهره (س) است، خاطرنشان کرد : حضرت ام‌البنین (س) ادامه‌دهنده این «گریه سیاسی» است.
وی در بخش دیگری با تأکید بر اینکه باید به الفاظ استفاده‌شده در نوحه‌ها و مرثیه‌ها توجه کرد، گفت: باید در اشعار و مرثیه‌ها فکر و معرفتی که باعث زنده شدن و حرکت است را توسعه دهیم.
امام‌جمعه کرج بابیان اینکه امروز ما به‌ندرت در کلمات شعرا واژه‌های «شهید»، «شهادت»، «امام» و «جهاد» را می‌شنویم، گفت: کلمات «ارباب»، «نوکر» و «کشتن» از بیشترین کلمات استفاده‌شده در اشعار شاعران است.
وی با اشاره به عبارت «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» گفت: این بیان به این معناست که باید جهانی فکر کنیم و عاشورا مربوط به واقعه‌ای درزمانی محدود نیست لذا باید شعر و مفاهیم مربوط به آن را توسعه دهیم.
نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه عده‌ای به دنبال به فراموشی سپردن حماسه امام حسین (ع) هستند، با اشاره به خطبه ایشان در منا، تاکید کرد: از ابتدا تا انتهای این خطبه حماسی، سیاسی و حرکت آفرین است.

تمام واقعه کربلا سیاسی است

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه تمام واقعه کربلا سیاسی است، گفت: حرکت امام حسین (ع) یک نهضت و جهاد بود بنابراین  اگر کسی فهم و درک درستی از سیاست و مسایل  اجتماعی اسلام نداشته باشد نهضت امام حسین (ع) را خوب درک نمی‌کند و به فلسفه حرکتی او پی نمی‌برد.وی بابیان اینکه شهادت مفهومی سیاسی است، گفت: باید مواظب باشیم با ابزار ارادت که یک‌بعدی از ابعاد است، دیگر ابعاد را فراموش نکنیم.
وی در ادامه خطاب به مداحان، خاطرنشان کرد: بنده نمی‌گویم که «ارباب و نوکر» نگویید بلکه باید به‌جای خود استفاده و گفته شود اما در مقام بیان و در القا به مخاطب «ارباب و نوکر» نگویید بلکه از لفظ امام و مأموم استفاده کنید که باید پیرو باشد.
رییس بنیاد مهدویت استان البرز ادامه داد: ماموم کسی است که از امام با علم، هوش و درایت پیروی می‌کند نه‌فقط بگوید چشم و حقیقت مطلب را نداد چراکه نوکر این‌جوری است و چون ارباب دستور داده انجام می‌دهد اما مأموم همه حقیقت مطلب را می‌فهمد.
آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بیان داشت: وقتی می‌گوییم امام و مأموم یعنی کسانی در مسیر هستند و وظایفی متوجه آنان است بنابراین هرکدام از آن‌ها باید در زمان خودشان وظایف خود را انجام دهند.
وی بابیان اینکه نماز جماعت تمرین ولایت مداری است، اظهار داشت: در نماز جماعت کسی حق ندارد جلوتر و عقب‌تر حرکت کند و همه باید همراه با مأموم حرکت کنند.
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز بابیان اینکه تمام دین ما مسیری است که ما را به سمت ولایت مداری و حرکت در مسیر ولایت سوق می‌دهد، گفت: بزرگ‌ترین حرکت زهرا (س) دفاع از ولایت بود.
آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه نوکر حق اختیار و انتخاب را ندارد، گفت: نوکر منتظر دستور است و وظیفه‌ای در مقابل اجتماع ندارد چراکه حق اختیار ندارد اما مأموم از قدرت عقل، علم، هوش و درایت برخوردار است و در بزنگاه‌ها وظایف خود را در قبال اجتماع انجام می‌دهد.
در پایان این دیدار مراسم نماز جماعت به امامت حضرت آیت‌الله حسینی همدانی نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز اقامه شد.


منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی