ظرفیت ثبت ملی شدن مراسم حرم تا حرم روز اربعین در دزفول

تاریخ:1398/7/24

نسخه چاپی

" نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: راهپیمایی مردمی و عظیم حرم تا حرم روز اربعین در دزفول ظرفیت دارد به عنوان یک میراث معنوی، ثبت ملی شود. "

 13:20:51 PM
به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، عباس پاپی زاده پیش از ظهر امروز چهارشنبه در نشست هماهنگی ستاد اربعین شهرستان دزفول در سالن جلسات فرمانداری، اظهار کرد: مراسم راهپیمایی حرم تا حرم که بالغ بر ۲۰ سال است روز اربعین در دزفول برگزار می شود جلوه ای ارزشمند از  شور و شوق حسینی است که لازم است از این برنامه یک مستند جامع و کامل تهیه و در رسانه ملی پخش شود.
به گزارش  خبرگزاری مهر،  وی افزود: در این راستا لازم است یک تیم مستند ساز حرفه ای با همکاری صدا و سیمای استان وارد دزفول شوند و از مرحله تدارکات تا مراحل پس از مراسم را ثبت و ضبط و مستند کنند.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:راهپیمایی عظیم حرم تا حرم در دزفول ظرفیت دارد به عنوان یک میراث معنوی گرانبها و کم نظیر ثبت ملی شود که تاکنون پیگیری هایی نیز در این راستا انجام‌شده، بنابراین تهیه مستند از این برنامه می تواند یکی از پیش زمینه های اصلی در راستای تحقق این مهم بشود.
پاپی زاده در ادامه گفت: تامین امنیت مراسم حرم تا حرم از نکات مهمی است که باید مورد توجه دستگاه های متولی قرار بگیرد و نباید در این باره غفلت شود. همچنین بحث تامین تجهیزات امداد رسانی نیز از دیگر موارد مهم است که باید به آن توجه شود که در این خصوص بهتر است از مسیرهای خروجی به سمت باغات و مزارع کشاورزی که هرساله توسط نیروی انتظامی مسدود می شوند نیز برای تردد آمبولانس ها و همچنین موتور امدادگر استفاده شود.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات جاده محمد بن جعفر طیار نیز توضیح داد: برخی دستگاه های متولی در شهرستان برای این طرح کم کاری می کنند و شرایط به گونه ای است که در حال حاضر راهداری شهرستان از اقدامات انجام شده در این جاده بی خبر است.
پاپی زاده ادامه داد: ۱۰ هفته است که جلسات متعددی با مدیران راهداری و راه و شهرسازی استان برگزار شده تا برخی از مشکلات جاده تا قبل از برنامه حرم تا حرم برطرف شوند اما در این بین اتفاقاتی رخ داده که موجب شده این جاده برای مراسم روز اربعین به صورت کامل آماده نشود.
وی با بیان اینکه پیمانکار طرح جاده محمد بن جعفر دو هفته است دست از کار کشیده و مانع اتمام پروژه شده، افزود: مقرر بود امروز قیرپاشی صورت می‌گرفت اما متاسفانه بیل مکانیکی پیمانکار توقیف شده، با این وجود با هماهنگی های انجام شده تمام امکانات استان را بسیج کرده ایم.
نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انجام برخی اقدامات ایمن سازی این جاده، اضافه کرد: برای ایمن سازی مسیر پیاده روی اربعین نیوجرسی به طول یک کیلومتر انجام شده و تلاش می شود خط کشی و آسفالت و قیرپاشی این مسیر نیز انجام شود.
پاپی زاده در پایان یادآور شد: با توجه به نزدیکی به روز اربعین اگر برنامه زمان بندی برای آسفالت جاده کافی نبود عملیات قیرپاشی تا پس از برنامه انجام نخواهد شد.


منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی