مراسم اعتکاف در ۷۰ مسجد استان قزوین برگزار می شود

تاریخ:1397/12/21

نسخه چاپی

" مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: با آماده شدن ۷۰ مسجد در مناطق مختلف استان قزوین پیش بینی می شود بیش از ۵ هزار نفر در مراسم معنوی اعتکاف شرکت کنند. "

 به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، حجت الا سلام علی نعمت اللهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اعتکاف پرورش جسم و جان است و انسان آمیزه ای از این دو محسوب می‌شود که نیازمند پرورش در ابعاد وجودی خود و رسیدن به سعادت و کمال است.
وی افزود: روح انسان همواره نیازمند نیایش است، مناجاتی شیرین و زیبا، هم کلامی موجودی ضعیف با منشأ قدرت‌ها و راز و نیاز زیباترین هنر آدمی است.
نعمت اللهی بیان کرد: اعتکاف همچون نماز نیست که بتوان آن را در هر مکانی به جا آورد بلکه باید در مسجد و محل عبادت باشد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین تصریح کرد: اعتکاف، محو خود خواهی در امواج بلند خدا گرایی و خدمت به امت اسلامی و بیرون رفتن از نفس خود و مصمم شدن بر حضور در خانه حضرت حق است.
وی گفت: اعتکاف عبادتی مستحبی و تقرب جویانه و داوطلبانه، گریز از لذت گرایی و مهار حس خود محوری و برتری جویی و بازگشت از قبله دنیاگرایان به سمت و سوی قلب و قبله هستی است و در این میان خود سازی، محاسبه نفس، توبه و نیایش، نماز و تلاوت قرآن و استمداد از آستان قدس ربوبی از دیگر برکات اعتکاف است.

نعمت اللهی یادآور شد: ظرفیت معنوی این عبادت دینی به گونه‌ای است که هر سال با اقبال گروه‌های مختلف جامعه بویژه جوانان و نوجوانان روبروی می‌شود که بسیار ارزشمند است.

۷۰ مسجد آماده میزبانی از اعتکاف است
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین افزود: امسال ۷۰ مسجد در استان قزوین آماده میزبانی از معتکفان شده که ۱۶ مسجد در تاکستان، ۱۶ مسجد در بویین زهرا، ۱۲ مسجد در شهرستان البرز، ۱۲ مسجد در آبیک، ۶ مسجد در آوج، ۱۳ مسجد در شهرستان قزوین و ۴ مسجد در شهر قزوین برای برگزاری اعتکاف پیش بینی شده است.
نعمت اللهی اظهار داشت: ثبت نام از معتکفان از ۱۰ اسفند آغاز شده و تا ۲۷ اسفند ادامه دارد و علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سایت آن و یا مراجعه حضوری به ادارات تبلیغات اسلامی در شهرها و دفاتر روستایی در این مراسم معنوی شرکت کنند.

پیش بینی حضور ۵ هزار نفر در مراسم اعتکاف
وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۵۲۰۰ نفر در مراسم اعتکاف شرکت کردند و امسال هم پیش بینی می‌کنیم حداقل همین تعداد در اعتکاف حضور یابند.
نعمت اللهی از خیرین خواست با مشارکت در اطعام و افطاری دادن معتکفان در این کار خداپسندانه مشارکت کنند.
وی اظهار داشت: از مردم و جوانان هم انتظار داریم از این فرصت برای خودسازی و خلوت انس با خدا استفاده کنند و از برکات معنوی آن برخوردار شوند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین از خطبا، وعاظ و امامان جمعه و جماعات هم درخواست کرد با تشویق مردم در منبرها برای حضور شهروندان و جوانان در مراسم اعتکاف زمینه حضور بیشتر علاقمندان در این مراسم را مهیا کنند.


 9:16:10 AM

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی