نشست هم اندیشی جمعیت بانوان فرهیخته درگیلان

تاریخ:1397/10/15

نسخه چاپی

" پنجمین نشست هم اندیشی جمعیت بانوان فرهیخته و فعال عرصه فرهنگ دینی تبلیغات اسلامی گیلان با موضوع آسیب های اجتماعی و راهکارها در این اداره کل برگزار شد. "

 به گزارش سایت خبری تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)،  در این نشست که ۱۲ دی ۹۷ با حضور اعضای شورای استانی، اعضای کارگروه های شعار سال، تعمیق باورهای دینی، تحکیم بنیان خانواده، فضای مجازی و سواد رسانه‌ای که در اداره کل تبلیغات اسلامی گیلان برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر شادمان رضاماسوله رئیس جمعیت بانوان فرهیخته و فعال عرصه فرهنگ دینی تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی عنوان کرد: در خصوص آسیب های ماهواره، بررسی ها حاکی از این است که سن مصرف مشروبات الکلی در استان به کمتر از ۱۸ سال و ۵۵ درصد زنان مبتلا به اعتیاد بین سنین۲۵ تا ۳۴ سال هستند، طبق آمار ۷۰ درصد کل زندانیان کشور مواد مخدر استعمال می‌کنند و در سال های اخیر میزان مصرف سیگار، قلیان و اعتیاد در بین زنان در کشور بیشتر شده است.

وی در ادامه اظهار تاسف کرد: در سال های اخیر موارد بیشتری از استعمال دخانیات از جمله سیگار و قلیان بین دختران و زنان در خیابان و در منظر عمومی مشاهده می‌شود که به نظر می رسد پدیده نسبتا جدیدتری است، سالانه ۵۵ هزار نفر در ایران به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند و ۹۰ درصد کسانی که به سرطان ریه مبتلا می شوند، سیگاری هستند و در این راستا جمعیت بانوان با تعامل بهزیستی کارگاه آموزشی آشنایی با مواد مخدر را برگزار کرد و همزمان اعضاء جمعیت از نمایشگاه دائمی پیشگیری اعتیاد بازدید کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: آگاهی بخشی به بانوان در ارتباط با سرطان های شایع زنان و اطلاع‌رسانی در مورد راه های پیشگیری و و شناخت علایم و مراجعه به موقع از طریق برپایی جلسات متعدد به زنان آموزش داده شد.

وی با اظهار اینکه طرح جمعیت بانوان جهت کاهش طلاق نیز در دست انجام است، توضیح داد: پرونده های طلاق به علل نداشتن ارزش مشترک، زیاده خواهی، تاثیر دخالت والدین، اعتیاد، عدم شناخت کافی، فقر، اجبار به ازدواج و عدم اعتقاد به مذهب علل طلاق شناخته شده اند.

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به اینکه از سال ۷۲ الی ۸۷ آمار طلاق ۳۰ درصد و تا سال ۹۷ به ۷۰ درصد رسیده است، ادامه داد: ۷۰۰ هزار طلاق در جامعه داریم که سالانه ۸۰۰۰ پرونده مربوط به گیلان است و از هر ۴ زوج یک زوج طلاق می گیرند، طبق آمار امروزه در خانواده‌ها شاهد ۵۰ درصد طلاق عاطفی و ۲۵ درصد طلاق کامل هستیم و تنها ۲۵ درصد از خانواده‌ها در شرایط مساعد و خوشبختی زندگی می‌ کنند.

وی اذعان داشت: جذب یاوران جمعیت در شهرستان های بندرآستارا، لاهیجان، آستانه اشرفیه و فومن انجام و در پی آن جلساتی با بانوان فرهیخته این شهرستان ها جهت بررسی آسیب های اجتماعی و کادر سازی در استان تشکیل شد.

دکتر رضاماسوله با تاکید بر اهمیت مصوبات جمعیت بانوان یادآور شد: کارگاه آموزشی استفاده بهینه از شبکه های اجتماعی و کاهش آسیب های آن توسط جمعیت به بسیج جامعه پزشکی پیشنهاد و کارگاه مذکور با همکاری بسیج جامعه پزشکی و حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ویژه ی بانوان تأثیرگذار برگزار شد.

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته و فعال عرصه فرهنگ دینی تبلیغات اسلامی گیلان در بخش پایانی سخنانش تصریح کرد: با توجه به اینکه جمعیت بانوان فرهیخته ظرفیت خوب و اثرگذار برای بانوان در سطح استان است، معرفی جمعیت به مردم امری مهم شمرده می‌شود و به همین جهت در مناسبت های مختلف اعضای جمعیت در سازمان صدا و سیما دعوت شده و در حوزه تخصص خود سخنرانی می‌کنند.

این نشست با ارائه گزارشی از اهم فعالیت ها و برنامه های آینده توسط دبیران کارگروه های جمعیت بانوان فرهیخته و فعال عرصه فرهنگ دینی تبلیغات اسلامی گیلان خاتمه یافت.


 

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی