۰ هزار مداح در سیستم کانون مداحان کشور ثبت شده‌اند

تاریخ:1397/9/10

نسخه چاپی

" رئیس کانون مداحان و شعرای آئینی از ثبت‌نام ۸۰ هزار مداح در سیستم کانون مداحان کشور خبر داد. "

 به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، اختتامیه دوازدهمین آئین تجلیل از نوگلان حسینی (مداحان دانش‌آموز شهر تهران) با حضور سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مصطفی خورسندی رئیس کانون مداحان و شعرای آیینی سازمان تبلیغات اسلامی، حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی، جمعی از پیر غلامان اهل بیت(ع) از جمله غلامرضا سازگار، علی مشکینی، اکبر کاظمی و احمد چینی و جمعی از نوگلان حسینی و خانواده‌هایشان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

میثمی: هیچ افتخاری بالاتر از برگزاری برنامه‌ای با عطر و بوی حسینی نیست
محمد میثم میثمی مدیر فرهنگی هنری منطقه 7 و رئیس فرهنگسرای اندیشه در این برنامه گفت: حقیقت امر این است که برای من و دوستان و همکارانم در فرهنگ‌سرای اندیشه، هیچ افتخاری بالاتر از برگزاری برنامه‌ای با عطر و بوی حسینی نیست. پیش از اینکه توفیق خدمت در این فرهنگ‌سرا و این برنامه نصیب من شود، آقای خورسندی و خانه مداحان تلاش فراوانی را برای اجرای این برنامه به کار می‌بستند و به نوعی ایشان پدر معنوی ویژه برنامه نوگلان حسینی هستند و چه از نظر محتوایی و چه از نظر فنی به لطف حضور خودشان و گنجینه عظیم پیرغلامان اهل بیت(ع) این برنامه راه‌بری و راهنمایی شده است.

وی با اشاره به هدایایی که به برگزیدگان در این دوره اهدا می‌شود، گفت: اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی برنامه‌ای را تدارک دید و برگزیدگان این دوره از جشنواره را برای حضور در پیاده‌روی باشکوه اربعین حسینی دعوت کرد و پذیرای آنها بود و این یکی از جوایز ویژه این دوره از جشنواره بود اما در کنار آن به همت ستاد بازسازی عتبات عالیات نگین انگشتری از سنگ مرمر حرم مطهر سیدالشهداء (ع) به برگزیدگان اهدا می‌شود.

خورسندی: برگزاری کلا‌س‌های آموزشی برای دانش‌آموزان در کانون مداحان
مصطفی خورسندی رئیس کانون مداحان و شعرای آئینی سازمان تبلیغات اسلامی در این اختتامیه اظهارکرد:: هر کسی در این برنامه قدمی برداشته آن قدم را برای خودش برداشته است؛ چه اتفاقی مبارک تر از اینکه اگر انرژی و هزینه‌ای صرف می‌شود در راستای اعتلای فرهنگ حسینی باشد.

وی افزود: این یک شروع است و این آزمون نشان می‌دهد که استعدادهای عالی و بالقوه‌ای در مدارس ما وجود دارد که باید شناسایی و هدایت شوند. برای همه ما یک زمینه وراثتی و یک زمینه اکتسابی وجود دارد. کودکان وقتی قدم به این وادی گذاشته‌اند باید بدانند که باید تلاش کنند تا هر آنچه که می‌توانند از اطلاعات و فن فرا بگیرند و اگر سنشان بالا برود و اطلاعاتشان بالاتر نرود، خیلی زود از کار می‌افتند؛ اما اگر زیر سایه استادان بزرگ قرار بگیرد، می‌توانند به رشد و بالندگی برسند.

رئیس کانون مداحان و شعرای آئینی کشور  اضافه کرد: 80 هزار مداح در سیستم کانون مداحان کشور ثبت شده‌اند و ما 425 دفتر در سراسر کشور داریم. یک شبکه منسجم و عالی است و به‌زودی کلاس‌های آموزشی برای دانش‌آموزان در کانون مداحان برگزار خواهد شد.

تاریخی: حضور نوگلان ما را نسبت به آینده کشور دلگرم می‌کند
حسین تاریخی دبیر کل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی درباره برگزاری این محفل گفت: یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در آستانه 40 سالگی انقلاب افزایش و ارتقای عشق و ارادت مردم نسبت به امام حسین (ع) و دیگر اهل‌بیت است که نه تنها در مرزهای کشورمان که تبدیل به یک آیین باشکوه در اربعین حسینی و با حضور خیل عظیمی از مسلمانان تبدیل‌شده است.

تاریخی با اشاره به همراهی با نوگلان حسینی در راهپیمایی اربعین گفت: شور و شوق بچه‌ها در این راه سخت و پر زحمت بدون حضور خانوادهایشان وصف نشدنی بود. حضور نوگلان حسینی با این همه عشق و ارادت من را نسبت به آینده این خاک که به دست آنها ساخته می‌شود دلگرم می‌کند.

اوحدی: مداحی نقشی ماندگار و تاثیرگذار است
سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این همایش خطاب به نوگلان حسینی گفت: انسان در مسیر زندگی خود توفیقات، موفقیت‌ها و موقعیت‌هایی را پیدا می‌کند. به فرموده امام صادق(ع) اگر با تمام قلب خود این توفیقات را درک کند، شکر آن را به جا آورده است و این موفقیت برای او ماندگار و شکوفا می‌شود. اگر می‌خواهید این موفقیت برایتان مستمر باقی بماند باید شناخت و بصیرت پیدا کنید.

وی درباره تاریخچه عزاداری در اسلام یادآور شد: اولین بار پیامبر اکرم(ص) پس از جنگ احد از اصحاب خود خواستند که در سوگ حمزه سیدالشهدا مرثیه‌خوانی کنید و حضرت زینب(س) اولین مرثیه خوان امام حسین(ع) بودند و با مرثیه‌خوانی و مداحی فرهنگ عاشورا را زنده نگه‌داشتند. این بیرق از این بزرگان به دست ما رسیده است و باید بصیرت درک و شکرگزاری آن را داشته باشیم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری گفت: تاثیر مداحان در حرکات بزرگ تاریخی کشور ما از به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی تا موفقیت در هشت سال دفاع مقدس انکار ناشدنی است. شوری که آنها به این حرکات مردمی می‌بخشند در کنار شعور مردمان باعث به ثمر رسیدن حرکت های بزرگ فرهنگی شد. نقش مداحی نقشی ماندگار و تاثیرگذار است و این برنامه به دلیل کنار هم قرار گرفتن نوگلان حسینی و تجلیل، معرفی و بزرگداشت پیر غلامان حسینی اوج تاثیرگذاری عمیق بر این فرزندان عزیز انقلاب و جامعه است.

در پایان این مراسم از 2 پیر غلام اباعبدالله الحسین (ع)؛ غلامرضا سازگار و حاج اکبر کاظمی و پس از آن از 18 برگزیدۀ این دوره از جشنواره تجلیل و تقدیر شد.

اسامی تجلیل شدگان این دوره عبارت اند از:
مقطع ابتدایی: نفر ششم: آقای محمدحسن اشتیاقی، نفر پنجم: آقای محمدمهدی احمدی، نفر چهارم: آقای حسین صادقی، نفر سوم: مهران موسی زاده، نفر دوم: محمدحسن احمدی و نفر اول: پیام ربیعی

مقطع متوسطه اول: نفر ششم: آقای ابوالفضل سجده، نفر پنجم: آقای امیرحسین قلعه نویی، نفر چهارم: آقای مهدی بهرامی، نفرات سوم به طور مشترک: امیرمهدی خلیلی و محسن میرکوهی، نفر دوم: مرتضی علی اصفهانی و نفر اول: امیرعلی علیمحمدی

مقطع متوسطه دوم: نفر ششم: آقای عرفان علمی، نفر پنجم: آقای ابوالفضل رضایی، نفر چهارم: آقای علی معینیان، نفر سوم: محمدجواد اکبری، نفر دوم: حسن توکلی و نفر اول: محمدرضا جدیدوند

بخش ویژه: آقای جمال ولی و برگزیده روشندل مقطع متوسطه دوم: امیرحسین فخری

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی