"رادیو اربعین" شروع به کار کرد.

تاریخ:1397/7/18

نسخه چاپی

" معاون رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به توسعه سه زبان عربی، اردو و هندو در رادیو اربعین، گفت: رادیو اربعین از امروز فعال شده و تا دو روز بعد از بازگشت راهپیمایان اربعین حسینی به کشور، این فعالیت ادامه خواهد داشت. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)،  مراسم راه اندازی رادیو اربعین امروز (چهارشنبه هجدهم مهر) با حضور حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، معاون صدا، مدیران سازمان صدا و سیما، برخی مسئولان کشوری و خانواده‌های معظم شهداء، جانبازان و ایثارگران در استودیو شماره یک ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

رادیو اربعین که چهارمین سال راه اندازی فصلی خود را پشت سر می‌گذارد روی موج 95:5 مگاهرتز قابل دریافت خواهد بود.

رادیو اربعین آبان سال  94 با هدف پاسداشت راهپیمایی بزرگ اربعین در کربلای معلی و با هدف اطلاع‌رسانی از این مراسم بزرگ شکل گرفت و هر سال به کیفیت و تنوع برنامه‌های آن افزوده می‌شود.

حمید شاه آبادی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به راه اندازی رادیو اربعین در چهارمین دوره، تصریح کرد: با آغاز ماه صفر وارد حال و هوای اربعین حسینی می شویم برای تداوم بخشیدن به راه ولایتمداری و صدور و انتشار پیام عاشورا و ما برای چهارمین بار این توفیق را پیدا کردیم از کنار قدم های جابر این نهضت حسینی را ادامه بدهیم.

وی با اشاره به اینکه رسانه ملی یگانه پرچمدار حقیقت‌گویی و مانع تداوم دروغ پردازی‌های رسانه‌های بیگانه است، تاکید کرد: برخی از رسانه‌های بیگانه با انتشار مفاهیم نادرست و تحقیر شده‌ای از حقیقت‌های عاشورا و کربلا می‌کوشند تا اعتقادات زیبا و منحصر به فرد تشیع را آلوده به انحراف کنند اما رسانه ملی به عنوان یگانه پرچمدار حقیقت‌گویی و شفاف‌نگاری با راه‌اندازی رادیو اربعین و برنامه‌سازی در جهت انتشار فراگیر پیام عاشورا دنیا را با قیام حسینی و نهضت حسینی بیش از پیش آشنا می‌کند.

شاه‌آبادی اضافه کرد: قیام حسینی یکی از مهمترین نمادها و حرکتهای ارزشمند وبزرگ اربعین حسینی است که قدمتی 1400 ساله دارد. خوشبختانه تعامل و همکاری دو دولت ایران و عراق یکی از ابزار اصلی این راهپیمایی عظیم شده که نمی‌گذارند هیچ انشقاق و نفاقی از سوی دشمنان باعث مانع پیشرو و تداوم این حرکت بزرگ باشد.

معاون صدای سازمان صدا و سیما با اشاره به تلاش دشمنان برای جدایی پیوند دو دولت ایران و عراق افزود: واقعیت این است علی‌رغم این همه تلاش و جنگ افروزی که 8 سال بر دولت ایران و عراق تحمیل شد و افراد ناصالحی شرایطی را فراهم کردند که ملت‌ها درگیر شوند، اما خون امام حسین(ع) عامل پیوند این دو دولت شد و امروز حرکت اربعینی یکی دیگر از اسباب آشتی فراگیر این دو کشور است و از هیچ کوششی برای جلوگیری از اختلاف‌افکنی‌ها میان این دو کشور دریغ ندارند چرا که همین چند وقت اخیر بود که موضوع توریسم را به میان آوردند تا فضای تشنجی برای دو کشور ایران و عراق پدید آورند اما آنقدر هوشمندانه عمل شد که ایران و عراق دوست ماندند و دوست خواهند ماند.

وی در بخش دیگری از این مراسم به محتوای رادیو اربعین اشاره کرد و گفت: محتوای رادیو اربعین هم در روزیکرد اطلاع‌رسانی برگرفته از نیازهای زائرین برای سفر ایمن و معنوی است که انشاءالله در این رادیو که هم اکنون کار خود را آغاز کرد تا دو روز بعد از اربعین حسینی که راهپیمایان به کشور باز می‌گردند فعالیت خودش را ادامه خواهد داد.از طرفی دیگر به خاطر اقبال عمومی با تقویت 3 زبان عربی، اردو و هندو رادیو اربعین را در معرض مخاطبین بین‌المللی هم قرار می‌دهیم که البته در این مسیر دولت عراق هم مشارکتهایی داشته که فرستنده‌های سه‌گانه‌ای در نجف، کربلا و میان راه مستقر شده است.

در ادامه این مراسم ضمن پخش پیام آیت‌الله نوری همدانی و آیت‌الله علوی گرگانی  زنگ آغاز فعالیت رادیو اربعین با حضور مسئولین، خانواده‌های معظم شهدا، و مدیران رادیو و تلویزیون، استاندار خوزستان، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و مداحان و واعظین کشور به صدا درآمد.

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی واعظ و استاد دانشگاه بعد از افتتاح رادیو  اربعین با اشاره به اینکه امروز چگونه می‌توانیم اهل‌بیت را یاری کنیم، تاکید کرد: جامعه خصوصا جوانان ما باید بدانند به واسطه نصرت علمی، نصرت منت، نصرت مالی، نصرت اخلاقی، نصرت اجتماعی، نصرت زبانی، و نصرت هنری می‌توانند اهلبیت را یاری کنند. در این بین نصرت هنری بیش از اقسام دیگر یاری‌دهنده می‌تواند به دین و اطلاع اسلام کمک کند. صداوسیمای ما امروز می‌تواند نقش عمده‌ای را در این تجلی اسلام ایفا کند چرا که آنقدر سوژه و فهم دینی و معرفتی وجود دارد که با یک رویکرد جدید و نوآورانه می‌توانیم آگاهی و بصیرت بیشتری در جامعه ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه رادیو اربعین وارد کلیشه و تکرار نشود خاطرنشان کرد: انتظار داریم که رادیو اربعین با صلابت و همیت بیشتر و حاکم کردن یک رویکرد جدید و خلاقانه راهپیمایان و حتی کسانی که توفیق حضور در جمع زائرین حسینی را ندارند نسبت به تعظیم شعائر و شرح زیارت اربعین آگاهی بیشتری پیدا کنند. رادیو اربعین بایستی با ظرفیت علمی و عملی که دارد ضمن تاکید بر شود تکیه بر عقلانیت، شعور و فهم دینی داشته باشد.

حجت‌الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت با اشاره به محتوای یکدست عاشورا و اربعین ابراز امیدواری کرد: امیدواریم صدا و سیما همچون گذشته تریبون رسای آرمانها و ارزشهای اسلامی بوده امروز هم در ائتلای شعار هیهات من الذله، آزادگی و مبارزه با ظلم و ستم کماکان بلندگوی رسایی باشد، چرا که جوان ما باید بداند فرهنگ شهادت و جانبازی یکی از پیامهای اصلی عاشوراست و همین ویژگی‌های متمایز عاشورا و کربلاست که این راهپیمایی عظیم را در اربعین حسینی فراهم می‌آورد که مسیحی، ارامنه، تشیع و اهل سنت در کنار هم آزادگی را فریاد می‌زنند.

وی افزود: امیدواریم این جلوه‌ها به برادری و مودت تبدیل شود و هیچگاه نگذارند نفاق و چالش مانع اعلامیه استکبارستیزی مسلمانان شود. زیرا دشمن درصدد است تا از این شور و حلاوت در میان راهپیمایان اربعین حسینی بکاهد؛ این مقصد شوم یا به طریق حاشیه‌پراکنی در موضوع توریسم اتفاق می‌افتد و یا یادآوری جنگ تحمیل شده 8 سال دفاع مقدس که آن روز هم یک عده ناصالح و طرفدار باطل این دو کشور را وارد جنگ کردند و امروز با صمیمیت و حمیت در کنار هم می‌کوشند تا نام حسین و حماسه حسین برای همیشه ماندگار بماند.     

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی