یک کارگردان سینما ایران، روضه‌خوانی را «تحجر» و «حقه‌بازی» دانست

تاریخ:1397/4/20

نسخه چاپی

" فرحبخش کارگردان سینما:ما همیشه در تاریخ عزادار امام حسین(ع) هستیم اما این روضه‌خوانی یک چیز متحجرانه و حقه بازی است. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)،  فرحبخش در این کلیپ چند دقیقه‌ای می‌گوید: «یک آدمی است به نام احمدی نامی که مسئول پردیس سینمای ملت است. این آدم نه سواد این کار را دارد و نه می‌فهمد درنهایت باید روضه‌خوان باشد و در همین مجالس بخواند.
یک روزی می‌خواستیم فیلم «آس و پاس» را اکران کنیم و ایشان در اندازه‌ای نبود که بخواهد با من نشست و برخاست کند. خیلی باید بگذرد تا بتواند این لیاقت را پیدا کند که کنار من بنشیند.
سید علی احمدی تهیه کننده برنامه خندوانه ودارای ۲۴ سابقه فعالیت رسانه ای و تهیه کنندگی درکارنامه خود دارد
فرحبخش   در ادامه می گوید: ایشان گفت بعد از هفت امام من فیلم کمدی در سینما اکران نمی‌کنم. گفتم ببین عزیز من، شما که نمی‌توانی این را بگویی، هفت امام تمام شده است. ما همیشه در تاریخ عزادار امام حسین(ع) هستیم اما این روضه‌خوانی یک چیز متحجرانه و حقه بازی است.»
فرحبخش روضه‌خوانی را «تحجر» و «حقه‌بازی» و عزاداری را کار واقعی دوست‌داران اهل‌بیت (ع) دانست.
بعد از انتشار ویدئوی این سخنان، موج وسیعی از مخالفت‌ها با چنین اظهارنظری شکل گرفت. انتقادها از این تهیه‌کننده به حدی بالا گرفت که مداحان، منبری‌ها و هیات‌های مذهبی در صفحات فضای مجازی نسبت به این اظهارات واکنش نشان دادند.
فرحبخش که به همین اظهارنظرهای تند و صریح شهرت دارد، پیش از این‌ها قول داده بود درباره مداحان فیلمی بسازد که «کارستان» حرفه او تلقی شود. البته خبرنگاری که با او در این باره صحبت کرده بود، از او پرسیده بود اگر مداحان نسبت به فیلم او موضع بگیرند، چه خواهد کرد؟ فرحبخش گفته بود: ما سینمایی‌ها از مداحان قوی‌تریم و من به خاطر کارهایی که می‌کنم ترسی ندارم.
سایت خبری  دعبل نیوز دراین باره می نویسد:فرحبخش که از صراحت بیان و شاذ بودن نظراتش همیشه با افتخار یاد کرده است و پیش از این در مقابل شجاعت خودش، وزارت ارشاد دولت روحانی را ترسو و بی‌جرأت خوانده بود، حالا باید به این بیندیشد که کارگردانی با اثری مانند «خالتور» که سینماگران را به خاطر نزول فیلمسازی علیه خود کرده است، مداحان را که با صفت «حقه‌باز» نواخته و مسئولان فرهنگی را به «ترسویی» متهم ساخته، چه جایگاهی برای خود قائل است. این سؤال را با این جمله فرحبخش کنار هم بگذارید که می‌گوید فلان مسئول، هر وقت اندازه من شد، حق دارد روبه‌روی من بنشیند و با من حرف بزند. او همسن فرزند من است.
گفتنی است پس از انتقادها به سخنان موهوم فرحبخش به مداحان وی اظهار داشت:با شجاعت می‌گویم که من حرفم را پس می‌گیرم.

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی