مجمع ذاکرین خواهر ارومیه برای اولین بار راه اندازی شد

تاریخ:1397/3/23

نسخه چاپی

" رئیس کانون مداحان آذربایجان غربی، از راه اندازی مجمع ذاکرین خواهر برای اولین بار در ارومیه خبر داد. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، امیر اصغری، روز سه شنبه ۲۲ خردادماه سال ۹۷ در گفتگو با خبرنگار روابط با بیان اینکه هم اکنون ۵۰۰ مداح خواهر در سطح ارومیه شناسایی شده است افزود: این مجمع با هدف ساماندهی و نظارت بر عملکرد مداحان خواهر راه اندازی شده است.
وی با بیان اینکه انتخابات هیئت رئیسه ی این مجمع امروز برگزار شد اظهارداشت: طی این انتخابات پنج نفر از بانوان مداح فعال در ارومیه به‌عنوان اعضای این هیئت رئیسه و دو نفر نیز به‌عنوان بازرسان این مجمع انتخاب شدند.
اصغری از تشکیل کمیته ی تشخیص صلاحیت و سطح بندی مداحان خواهر و بردار در ارومیه خبر داد و افزود: در حال حاضر هزار و ۱۰۰ مداح و ذاکر اهل بیت (ع) آقا و ۵۰۰ نفر ذاکر خواهر داریم که این افراد توسط کمیته ی تشخیص صلاحیت ارزیابی و سطح بندی می شوند.
رئیس کانون مداحان آذربایجان غربی تجلیل از پنج نفر از بانوان مداح فعال، گردهمایی مداحان خواهر برای آماده سازی مراسم ماه محرم، همچنین دیدار با خانواده مداحان خواهر را از دیگر برنامه های این کانون طی هفته جاری عنوان کرد.
اصغری همچنین از شناسایی چهار هزار مداح در سطح این استان خبر داد و گفت: دو هزار و ۶۵۰ نفر از آنان در سامانه ی طوبی ثبت نام کرده اند.
وی بیان اینکه تاکنون ۵۶۰ نفر از این مداحان تعیین سطح شده اند و دارای سطوح یک تا سه هستند گفت: مداحان به سه دسته ی درجه ی یک، درجه ی ۲ و درجه ی سه تقسیم می شوند، ذاکران نیز مداحانی هستند که در سطح استان برنامه اجرا می‌کنند و از محبوبیت و شهرت خاصی برخوردارند؛ ستایشگران هم مداحان مسلط به شمار می روند که علاوه بر داشتن سوابق بالا نسبت به تدریس مداحی و شاگردپروری اقدام می‌کنند.
وی به نحوه ی گزینش و معرفی مداحان اشاره و تصریح کرد: متقاضیان مداحی پس از ثبت نام و گذراندن آزمون های کتبی و شفاهی در صورتیکه نمره ی بالای ۶۰ را کسب کنند، به‌عنوان مداح معرفی شده و در صورتی که نمره ی آنان از ۶۰ پائین تر باشد به کمیته ی آموزشی معرفی می شوند.

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی