نیازهای بهداشتی زائران اربعین در بیان مبلغین و روحانیون

تاریخ:1397/8/1

نسخه چاپی

" انتظار می¬رود مبلغین محترم به مخاطبان خود توصیه نمایند که رعایت موارد بهداشتی را برای حفظ سلامت خود و سایر زائرین در عراق داشته باشند و به این موضوع دقت نمایند که بی احتیاطی در این زمینه می¬تواند عواقب بدی برای جمعیت زیاد زائران حضرت اباعبدالله علیه السلام داشته باشد. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام)، از روحانیون و مبلغین بزرگوار درخواست می­شود در دو حوزه کلی با مخاطبین خود که احیانا قصد عزیمت به عراق در ایام اربعین را دارند صحبت نمانید:
1. تاکید بر رعایت موارد بهداشتی که کلیات آن در ذیل اشاره می­شود
2- تاکید بر نذر بهداشتی

1-تاکید بر کلیات موارد بهداشتی که بایستی توسط زائران رعایت شود

: انتظار می­رود مبلغین محترم به مخاطبان خود توصیه نمایند که رعایت موارد بهداشتی را برای حفظ سلامت خود و سایر زائرین در عراق داشته باشند و به این موضوع دقت نمایند که بی احتیاطی در این زمینه می­تواند عواقب بدی برای جمعیت زیاد زائران حضرت اباعبدالله علیه السلام داشته باشد. اهمیت این موضوع در سالهای پیش رو بیشتر هم خواهد شد زیرا از طرفی سال به سال بر جمعیت زیاد زائران در اربعین افزوده می­شود و از طرفی دیگر هوا در ایام اربعین رو به گرم­تر شدن است که هر دو مورد احتمال شیوع بیماری­های واگیردار را افزایش می­دهند. کمبود امکانات بهداشتی و درمانی در عراق، عدم دسترسی راحت به امکانات موجود شرایطی را فراهم می­آورد که هر فردی بهتر است به فکر پیشگیری باشد تا خدای نکرده دچار مشکل نگردد. واضح است که ابتلاء به هرنوع بیماری در آن وضعیت، یعنی عدم بهره­مندی درست از روزهای کوتاه سفر و از دست رفتن فرصت زیارت برای خود فرد و همراهیان وی. ضمن این که کار به این موضوع خاتمه نیافته و افراد مبتلاء به بیماری بعد از پایان سفر با بازگشت به کشور، ممکن است بیماری­های شایع را با خودشان به کشور منتقل کرده و منجر به افزایش تعداد افراد بیمار و افزایش فشار بر سیستم بهداشت و درمان گردند.
همچنین این موضوع را مورد تاکید قرار دهند که کلیه این رعایتها در کشور عراق باید در بستری از احترام به خادمین حضرت اباعبدالله علیه السلام باشد و رفتارها به گونه­ای نباشد که  باعث رنجش خاطر خادمین عراقی گردد. زیرا خادمین عراقی همه آن چه را که دارند در مسیر اباعبدالله علیه السلام هزینه می­کنند اما به دلیل زیر ساخت­های فرهنگی ضعیف، نبود بستر آموزشی مناسب در این کشور و جنگزده بودن دارای بستر بهداشتی ضعیفی در ارائه خدمات هستند، بنابراین بایستی به زائران ایرانی تاکید شود رعایت همه موارد بهداشتی مورد تاکید بایستی بدون اهانت، بدون تحقیر میزبان عراقی صورت گیرد و آن جا که لازم است حتی رفتارهای بهداشتی مخفیانه انجام شود که مورد رنجش خاطر طرف عراقی نگردد و آن جا که امکان انتقال این رفتار بهداشتی به طرف عراقی وجود دارد خیلی مودبانه و محترمانه موضوع منتقل گردد که حرکت اربعین منجر به ارتقاء سطح بهداشتی مردمان عراق هم بشود نه این که منجر به بروز اختلافات فرهنگی بین طرف ایرانی و عراقی شود.
در نهایت مخاطبین تشویق شوند که پیگیر جزئیات بیشتر نیازهای بهداشتی و سلامتی خود از طریق بروشورهایی که در مساجد و هیئات مذهبی توزیع می­شود باشند. کلیات مسائل بهداشتی که زائران می بایستی رعایت نمایند، شامل موارد ذیل می ­باشد:
-  اگر داروی خاصی مصرف می کنید کمی بیشتر از تعداد روزهایی که در سفر هستید دارو همراه داشته باشید.

-  اگر بیماری خاصی دارید، در رابطه با مجاز یا غیرمجاز بودن سفر با پزشک خود مشورت نمایید.

-  ایام اربعین زمان مناسبی برای سفر به عراق در زنان باردار و افرادی که بیماری­های خاص و صعب العلاج دارند، نمی ­باشد.

-اگر بیماری خاصی دارید و برای شرکت در پیاده­روی اربعین مصمم هستید، قبل از آغاز سفر، با پزشک خود مشورت کنید و احتیاطاتی که باید در طول سفر رعایت نمایید را از زبان او بشنوند. سوابق پزشکی خود را بطورکامل همراه خود داشته باشید.

- توجه داشته باشید امکانات همودیالیز برای بیماران دیالیزی در ایام اربعین در عراق وجود ندارد و این دسته از بیماران در بیمارستان­ها و درمانگاه­های عراق پذیرش نمی ­شوند.

- اعتیاد و مصرف قرص­های کدئین-دار در کشور عراق ممنوع بوده و پلیس عراق با خاطیان به شدت برخورد می­کند.

- تزریق واکسن آنفولانزا یک هفته قبل از شروع سفر به بیماران قلبی، افراد مبتلا به دیابت، آسم، بیماری­های کلیوی و نارسایی کبدی و افراد بالای 65 سال توصیه می­شود.

- به خاطر داشته باشید ممهترین کار در رعایت بهداشت شستن دست­ها با صابون مایع قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به سرویس بهداشتی است.

-  از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی استفاده نمایید.

-  از خوردن سالاد و سبزیجات خام و  نپخته خودداری کنید (دقت نمایید که در برخورد با خادمان حضرت اباعبدالله طوری رفتار نکنید که باعث ناراحتی و آزردگی خاطر آنان شود، در واقع ضمن نخوردن سبزیجات خام، حرمت خادمین حضرت را حفظ نمایید)

- میوه­ ها قبل از مصرف حتما خوب شسته شوند.

- در مواقع بروز گرد و غبار بینی و دهان خود را با شال، چفیه و یا ماسک بپوشانید.

-  در مواقع بروز بارش­های پاییزی بدلیل آلوده بودن هوای کشور عراق حتما در محیط مسقف و سربسته قرار بگیرید و در زیر باران قرار نگیرید.

- از مصرف چای و آب داغ در لیوان­های شفاف یک بار مصرف خودداری نمایید. ولی مصرف مایعات فراوان در طول سفر را جدی بگیرید.

-  در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا یا مشکلات گوارشی مانند اسهال و استفراغ، از دست دادن به دیگران و روبوسی کردن آنها اجتناب نمایید و در صورت وجود مشکلات تنفسی ذکر شده حتما از ماسک استفاده کنید.

- بهتر است زائران به گونه­ای برنامه­ریزی نمایند که در کوتاه­ترین زمان پس از زیارت، به کشور بازگردند، زیرا توقف طولانی احتمال ابتلاء به بیماری­ها را افزایش می­ دهد.

- آرامش داشته باشید و با دیدن و اندیشیدن به صحنه های زیبای حضور مسلمانان میهمان و میزبان در مسیر پیاده­روی، هرگونه استرسی را از خود دور کنید.

-  وسایل مورد نیاز بهداشت فردی شامل مایع صابون، قاشق، لیوان، مسواک و خمیردندان، آبلیمو، پودر ORS (این پودر ترکیبی از نمک و شکر به تناسب مورد نیاز بوده و همچنین حاوی یک  سری مواد معدنی مورد نیاز بدن است که در افرادی که دچار اسهال شدید می­شوند مصرف می­گردد، عدم مصرف به موقع آن برای برخی از افراد حتی خطر مرگ را به دنبال خواهد داشت)، کمی نمک، باندکشی، مقداری پنبه، سه تا چهار عدد قرص مسکن، قرص سرماخوردگی می­باشد.

 2- نذر بهداشتی

برخی از نیازهای زائران در اربعین متوجه مسائل بهداشتی از جمله مایع دستشویی، سرویس بهداشتی و حمام مناسب، سطل زباله، کیسه زباله و غیره می­باشد، این در حالی که بستر بهداشتی در کشورعراق بسیار ضعیف است و در حوزه خدمت رسانی به زائران اباعبدالله علیه السلام توجه چندانی به این موضوعات از سوی کشور میزبان نمی­شود. از سویی آموزش مسائل بهداشتی زمانی به نتیجه مطلب خواهد رسید که بستر مناسبی برای رعایت مسائل بهداشتی در طول مسیر پیاده­روی منظور شده باشد. مثلا امکان دست شستن برای زائر وجود داشته باشد که بتواند آموزشهای داده شده در رابطه با دست شستن را اجرا نماید. لذا ضروری است در کنار آموزش بهداشت، امکان رفتار بهداشتی را هم برای زائر فراهم نماییم. بدین منظور می بایست تغییراتی را در بستر ارائه خدمات در کشور عراق فراهم آوریم و از  آن جا که نمی­توانیم فشار مالی ناشی از این تغییرات را به صاحبان موکبهای عراقی وارد آوریم، موکبهای ایرانی را از جانب ستاد بازسازی عتبات عالیات مکلف به رعایت اصول پایه بهداشتی کرده و صدور مجوز را منوط به رعایت این اصول قرار می­دهیم و اما در مورد موکب­های عراقی می­بایست ان تغییرات را با کمک  خیرین انجام بدهیم و به صورت هدیه در اختیار موکب­های عراقی بگذاریم.
بدین منظور لیستی از نیازمندی­های لازم برای این تغییرات از جمله شلنگ­ دار شدن سرویس ­های بهداشتی در فواصل مناسب، افزایش تعداد حمام­های مسیر پیاده­روی، مجهز کردن روشویی ­های به جای (ظرف) مایع دستشویی، فراهم کردن مایع دستشویی برای ده روز ایام اربعین و.... همراه برآورد مالی احتمالی آن تهیه شده است این موارد بصورت کمک­های مردمی جمع­آوری شده و در قبل از شروع ایام اربعین توسط تیم­های ایرانی در طول مسیرپیاده­روی نجف تا کربلا نصب و بازسازی خواهد شد که ان شاالله در ایام اربعین توسط زائران حضرت اباعبدالله علیه السلام مورد بهره برداری قرار گیرد. لیست نیازمندی­های حوزه بهداشت در بروشور ضمیمه خدمت مبلغین محترم ارائه شده است.
از مبلغین معزز درخواست می­شود این موضوع را با مخاطبین خود در میان بگذارند، به گونه­ای که برخی از نذورات در حوزه مسائل بهداشتی زائران اربعین هزینه گردد.

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی