من شعار امسال را «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» قرار میدهم؛ یعنی اقتصاد مقاومتی عنوان کلّی است، بعد تولید و اشتغال؛ این مجموع نقاطی است که بایستی همه بر روی آن متمرکز بشوند. مطالبه‌ی من و مطالبه‌ی مردم از مسئولین عزیز و محترم این است که بر روی این دو نقطه متمرکز بشوند و کارها را با برنامه‌ریزی انجام بدهند و ان‌شاءالله در پایان سال نتایج آن را بتوانند به مردم گزارش کنند. مقام معظم رهبري(حفظه الله) پيام نوروزي سال 96            بعثت و بزرگداشت روز مبعث در واقع عمدتاً برای این است که مضمون بعثت را بازخوانی کنیم و از آن درس بگیریم؛ هدف این است. ما به درسهای بعثت برای همیشه نیازمندیم؛ بعثت فقط یک حادثه‌ی تاریخی برای یک برهه‌ی معیّنی از زمان نبود؛ برای همه‌ی دوران تاریخ است. مقام معظم رهبري (حفظه الله) 26/2/1394            ما یک کوخ چهار پنج نفری در صدر اسلام داشتیم، و آن کوخ فاطمه زهرا (س) اسـت. از ایـن کوخ ها هم محقرتر بوده، لکن برکات این چی است؟ برکات این کوخ چند نفری، آن قدر است که عالم را پر کرده است از نورانیت و بسیار راه دارد تا انسان به آن برکات برسد. امام خميني(ره) صحیفه امام، ج 17، ص 373.            کارزار فرهنگی از کارزار نظامی اگر مهم تر نباشد و اگر خطرناک تر نباشد، کمتر نیست. مقام معظم رهبری           
خبر اول
 • بیانیه جمعی از وعاظ و خطبای تهران؛ سکوت نخواهیم کرد!
  در پی اهانت ببه دنبال هتک حرمت یکی از ستادهای انتخاباتی کاندیدای ریاست جمهوری در ایلام به ساحت مقدس امام رضا(علیه‌السلام) جمعی از وعاظ و خطبای تهران متن بیانیه‌ای را در اختیار سایت عقیق قرار دادند که مشروح آن به قرار زیر است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  انالله و اناالیه راجعون

  در دورانی که هجمه های همه جانبه حریم آل الله را از هر جهت نشانه رفته است و از یک سو وهابیت خبیث با حمایتهای محیر العقول از سلفی های تکفیری، حریم مطهر حرم اهل بیت عصمت و طهارت را آماج حملات ددمنشانه خود برای تخریب قبور مطهر آنان قرار داده اند ، از سویی دیگر در طراحی های پیچیده و نرم تخریب شخصیت والامقام و افکار بلند آن أئمه هدی را هدف قرار داده اند .اقدام وقیحانه اخیر در فضای انتخاباتی کشور  توسط یکی از هواداران یکی از نامزدهای انتخاباتی در جسارت به ساحت مقدس و منور حضرت ثامن الأئمه علی بن موسی الرضا علیه افضل صلوات المصلین موجب جریحه دار شدن قلوب شیفتگان و محبین آن امام همام گردید .

  شاگردان امام صادق علیه السلام معتقدند همانطور که دفاع از قبور و حرم مطهر اهل بیت علیهم السلام در برابر متجاوزینی که قصد تخریب آن اماکن مقدس را دارند واجب است و عده ایی توفیق ملقب شدن به مدافعان حرم را پیدا نمودند دفاع از ساحت منور و مطهر شخصیت اهل بیت عصمت و طهارت و جلوگیری از تخریب ارزشها و قداست مقام منیع و رفیع آنان نیز امری لازم و ضروری است لذا ضمن انزجار از حرکت سخیف و نابخردانه اخیر در جسارت به محضر مبارک امام هشتم حضرت رضا علیه السلام فارغ از هر گونه جناح بندی سیاسی از همه کاندیداهای محترم می خواهیم که با دقت در رفتار و گفتار هواداران خود به آنان در جهت حفظ حرمتها و رعایت خطوط قرمز در مباحث اعتقادی و ولایی تذکرات لازم را بدهند و اجازه ندهند برای به قدرت رسیدن چند صباحی در دنیای فانی آخرت خود را به ثمن بخس بفروشند وچنانچه این امر تکرار ویا ادامه یابد جامعه وعاظو خطباء سکوت نخواهند داشت.

  والسلام علی من اتبع الهدی

  ۱- العبدمرتضی ادیب یزدی

  ۲- العبداحسان بی آزار تهرانی

  ۳- العبد عبد الامیر پشتکوهی

  ۴-العبد مسعود تاج لنگرودی

  ۵-الاحقر سید مهدی حائری زاده

  ۶-الاحقر سید علیرضا حسینی همدانی

  ۷-العبد محمد دغانلو

  ۸-العبد محمود ریاضت

  ۹-الاحقر سید عبد الحمید شهاب

  ۱۰-الاحقر سید مرتضی شجاعی

  ۱۱-الاحقرسید مهدی شجاعی

  ۱۲-الاحقر سید رضا عمادی

  ۱۳-العبد  میثم علی پناه

  ۱۴-العبد  منصور عین علی

  ۱۵-العبد  مصطفی کرمی

  ۱۶-الاحقر سید عباس موسوی مطلق

  ۱۷-العبد محمود معرفت تبریزی

  ۱۸-العبد ابراهیم بهاری

   

  ادامه ...
 • ترجمه بیانات رهبر معظم انقلاب درباره سیره پیامبر اعظم(ص) به سه زبان
  کتاب «درس‌های پیامبر اعظم(ص)» دربردارنده گزیده‌ای از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره شخصیت و بعثت رسول خدا(ص)، محمد مصطفی(ص) است که از سوی انتشارات انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است. این اثر در واقع گزیده‌ای از سخنان معظم‌له از خرداد 68 تا شهریور 91 را شامل می‌شود که در آن تلاش شده تا از میان مطالب مرتبط با زندگی و شخصیّت آن حضرت، درس‌های زندگی و بعثت پیامبر(ص) که مورد نیاز همه‌ انسان‌ها و جوامع انسانی در طول تاریخ و به‌ویژه دوران معاصر است، انتخاب شود.

  مخاطب بیانات معظّم‌له در این اثر عمدتاً نخبگان، روشنفکران و زمامداران کشورهای اسلامی هستند و  مطالب نیز به ترتیب تاریخی ارائه شده است.

  شخصیّت و سیره‌ رسول اکرم(ص)؛ بعثت، ابلاغ پیام الهی به مردم، ایجاد حکومت اسلامی؛ نکات اساسی در علاج بیماری‌های فعلی جهان اسلام و وحدت امت و بیداری اسلامی از جمله موضوعات مهمی است که در کتاب «درس‌های پیامبر اعظم(ص)» به آن پرداخته شده است.

  در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:

  در این مقطع زمانى، یاد و نام مبارک پیامبر اعظم از همیشه زنده‌تر است؛ و این یکى از تدابیر حکمت و الطاف خفیّه‌ الهى است. امروز امّت اسلام و ملّت ما بیش از همیشه به پیغمبر اعظم خود نیازمند است؛ به هدایت او، به بشارت و انذار او، به پیام و معنویّت او، و به رحمتى که او به انسانها درس داد و تعلیم داد. امروز درس پیغمبر اسلام براى امّتش و براى همه‌ى بشریّت، درسِ عالم شدن، قوى شدن، درس اخلاق و کرامت، درس رحمت، درس جهاد و عزّت، و درس مقاومت است. پس نام امسال به طور طبیعى، نام مبارک پیامبر اعظم است. در سایه‌ى این نام و این یاد، ملّت ما درسهاى پیغمبر را باید مرور کند و آنها را به درسهاى زندگى و برنامه‌هاى جارى خود تبدیل کند. ملّت ما به شاگردى مکتب نبوى و درس محمّد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) افتخار میکند. ملّت ما پرچم اسلام را در میان امّت اسلامى با استقامت و استحکام برافراشته است؛ سختى‌ها را تحمّل کرده است و کامیابى‌هاى حضور در این میدان شرف و افتخار را دیده است و به فضل الهى، کامیابى‌هاى بیشتر در راه است.

  ما درس اخلاق پیغمبر، درس عزّت پیامبر اعظم، درس علم‌آموزى و درس رحمت و کرامت و درس وحدتى را که ایشان به ما داد و درسهاى زندگى ماست، باید در برنامه‌ى زندگى خودمان قرار بدهیم.

  همچنین در بخش دیگری از این کتاب، پیام رهبر معظّم انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولان کشور به مناسبت مبعث پیامبر گرامی در سال 1376 آورده شده که به مناسبت این ایام بازنشر می‌شود:

  از پیامهای بعثت یکی این پیام است که در آیاتى از قرآن، به آن اشاره شده است؛ از جمله این آیه که می‌فرماید: بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم. کتابٌ ‌انزلناه الیک لتخرج النّاس من الظّلمات الى النّور پیام خروج از ظلمت و ورود به نور.

  نور و ظلمت، چیزى نیست که براى انسان در بخشهاى مختلف، قابل اشتباه باشد. اسلام و پیام بعثت، انسانها را از ظلمات جهل، ظلمات عادات زشت، خُلقیّات بد، فتنه‌هاى میان افراد بشر، خرافاتى که بر ذهنهاى انسانها حاکم می‌شود، پنجه می‌اندازد و آنها را از راه مستقیم منحرف می‌کند، ظلمات ظلم و طغیان ـ اینها همه ظلمات است ـ خارج می‌کند و به نورى که مقابل آن است، هدایت و دلالت می‌کند.

  در آیات متعدّدى از قرآن، این مضمون تکرار شده است؛ یعنى یک تحوّل در زندگى انسان، از لحاظ اجتماعى، از لحاظ هدفگیرى و از لحاظ فردى؛ از همه جهت.

  یک نقطه‌ برجسته‌ى دیگر، مسأله‌ى اخلاقیّات و تزکیه‌ى نفوس است که آن هم در آیاتى از قرآن مورد تأکید قرار گرفته است و در حدیث نبوى معروف بین همه‌ى فِرَق اسلامی‌ هم هست که بعثت لاتممّ مکارم الاخلاق.  ببینید؛ در آن جامعه‌اى که خُلقیّات ـ اخلاق حسنه و مکارم اخلاقى ـ رایج باشد، انسانها از اخلاق نیکو ـ از گذشت، برادرى، احسان، عدل، علم و حق‌طلبىـ برخوردار باشند، انصاف بین آنها باشد، صفات رذیله در میان آنها حاکم و رایج نباشد، در چه بهشتى زندگى خواهند کرد!

  امروز بشر، از همین چیزها رنج می‌برد. امروز گرفتاریهاى دنیاى بشر، گرفتاریهاى ناشى از طغیانهاى سیاسى در عالم و طواغیت، به ریشه‌هاى اخلاقى برمی‌گردد. گرفتاریهاى توده‌هاى مردم هم غالباً به جهالت آنها برمی‌گردد. اسلام، اینها را برطرف می‌کند. مسلمانان باید این پیامها را گرامی‌ بدارند.

  «درس‌‌های پیامبر اعظم(ص)» به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسه نیز ترجمه شده و قابل دریافت است. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این اثر و کسب اطلاعات بیشتر بهاینجا مراجعه کنند.

  ادامه ...
 • تلاش برای جذب نوجوانان و جوانان کار ویژه هیئت های مذهبی باشد
  به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان، ابراهیم غلامرضایی در جلسه ارزیابی عملکرد هیئات مذهبی سمنان به میزبانی مجتمع ولایت این شهرستان با اشاره به این مطلب که جذب نوجوانان و جوانان در هیئات مذهبی از مهمترین وظایف مسئولان هیئت های مذهبی است، بیان داشت: همه افرادی که در هیئت های مذهبی مشغول ارائه خدمت هستند باید به جذب حداکثری جوانان ارائه طریق کنند و برای این منظور هدفگذاری و برنامه ریزی مدون داشته باشند.

  وی در دیگر بخش از سخنان خود خطاب به هیئت های مذهبی، ضمن تاکید بر اینکه کار برای هیئت مادی نیست بلکه از دل بر می آید لذا باید هیئت داری کنند نه هیئت بازی، افزود: امروز باید به گونه ای مجالس امام حسین (ع)، حضرت ابالفضل (ع) و ائمه اطهار (ع) را میزبانی کنیم که همه افراد زیر خیمه و چادری که برای عزاداری این سروران برپا می‌شود، جمع شده و از آن فیض ببرند لذا باید تاکید کرد، افرادی که در هیئت های مذهبی مشغول فعالیت هستند، دارای یک سعادت و توفیق راستین هستند که باید از اثرات معنوی آن بهره مند شد.

  رئیس اداره تشکل های مذهبی و مداحان سازمان تبلیغات اسلامی گفت: افرادی که وارد هیئت های مذهبی می شوند تا میزبان عزاداران ائمه (ع) باشند، باید بدانند که کار آنها دل و حب اهل بیت(ع) است و باید برای این کار وقت بذارند، همچنین این افراد باید این را بدانند که نوکری کردن برای امام حسین (ع) اجازه ایشان را می خواهد و این سعادت بزرگی است که نصیب آنها می‌شود.

  غلامرضایی با تاکید براینکه زیر خیمه های عزای ائمه اطهار (ع) باید به معنای واقعی میزبان تمام افراد بود، گفت: باید دیدمان را تغییر دهیم و نگوییم این فرد خوب است و آن یکی بد، چرا که خیلی از افراد زیر این خیمه عزاداری می‌کنند که شاید گناهکار باشند اما با شرکت در این مراسم پاک شوند.

  وی در دیگر بخش سخنان خود خواستار توجه ویژه به فعالیت هیئات مذهبی شد و بیان داشت: برنامه ریزی خوب برای جذب جوانان و نوجوانان در هیئت های مذهبی یک ضرورت انکار ناپذیر است.

  استان سمنان بالغ بر یک هزار و ۴۰۰ هیئت و کانون مذهبی دارد.

  ادامه ...
لینکهای مفید