عمده ترین رمز بقای اسلام، از طریق حضرت فاطمه(سلام الله علیها) است. مقام معظم رهبري(حفظه الله) 1371/9/24            ما باید احساس محبت به فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را در زندگی خود پیاده کنیم؛ زیرا بدون پیوند عملی به اصل آن، محبت مورد سؤال قرار خواهد گرفت؛ در پی محبت، باید اطاعت و متابعت باشد.مقام معظم رهبري(ادام الله ظله الوارف) 1369/10/17            حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)] زن معمولی نیست. او موجود ملکوتی است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است. امام خميني (ره) صحیفه امام، ج 6، ص 185.            ما یک کوخ چهار پنج نفری در صدر اسلام داشتیم، و آن کوخ فاطمه زهرا (س) اسـت. از ایـن کوخ ها هم محقرتر بوده، لکن برکات این چی است؟ برکات این کوخ چند نفری، آن قدر است که عالم را پر کرده است از نورانیت و بسیار راه دارد تا انسان به آن برکات برسد. امام خميني(ره) صحیفه امام، ج 17، ص 373.            «یا مقلب‌ القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال» عيد نوروز سال 1396 بر همه ايرانيان خداجو مبارك باد.            وجود انجمن های اسلامی در همه کشور و خصوصاًً در ارگانهای انقلابی از اموری است که لازم است. صحيفه امام، ج ‏14، ص 412            امیدوارم که همه ایران یک انجمن اسلامی باشد. صحيفه امام، ج ‏9، ص 100            کارزار فرهنگی از کارزار نظامی اگر مهم تر نباشد و اگر خطرناک تر نباشد، کمتر نیست. مقام معظم رهبری           
خبر اول
 • فضای کشور با برگزاری مراسم اعتکاف تغییر می‌کند
  نشست هم اندیشی مسئولان اعتکاف صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام حسین روحانی نژاد معاون امور فرهنگی و تبلیغ، رضا معممی مقدم مدیرکل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی سازمان و جمعی از نمایندگان دستگاه ها و نهادهای ذیربط برگزار شد.

  روحانی نژاد در ابتدای این نشست ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و سال نو شمسی گفت: امیدواریم بتوانیم در سال آینده برنامه های مناسبی در حوزه ترویج فرهنگ اسلامی و معارف اهل بیت (ع) داشته باشیم.

  وی اعتکاف را بزرگترین مراسم آیینی و معرفتی کشور برشمرد و ادامه داد: این مراسم با حضور پر شور جوانان و نوجوانان برگزار می‌شود طوری که بیش از ۷۰ در صد جمعیت شرکت کننده در مراسم اعتکاف از همین قشر جوانان و نوجوانان هستند.

  روحانی نژاد با بیان این که مقام معظم رهبری اعتکاف را یکی از رویش های انقلاب اسلامی می دانند، افزود: بیش از یک دهه است که مراسم اعتکاف برگزار می‌شود و امسال ۷۵۰ هزار نفر در این مراسم شرکت کردند. البته میزان استقبال بیش از اینهاست اما ظرفیت مساجد پاسخگوی جمعیت بیشتر نیست.

  معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان همچنین یادآور شد: هر چه پیش می رویم این مراسم با منطق و عقلانیت بیشتری برگزار می‌شود. توجه ویژه به قرآن کریم، اندیشه اسلامی و سخنرانی های علمی با این لحاظ که خلوت معتکفان به هم نخورد، گویای همین مطلب است.

  وی در ادامه سخنانش به جلوه های زیبای مراسم اعتکاف و آثار معنوی آن در جامعه اشاره کرد و گفت: فضای کشور با برگزاری مراسم اعتکاف تغییر می‌کند. معنویت حاصل از اعتکاف ماه ها و سالها در دل معتکفین باقی می ماند و روی خانواده های آنها هم تاثیر مثبت دارد.

  روحانی نژاد در پایان خاطرنشان کرد: در آستانه سال نو ستادهای استانی اعتکاف کاملا فعالند و بهتر دیدیم در این نشست یک برنامه ریزی ملی برای هرچه بهتر برگزار شدن این مراسم داشته باشیم.

  گفتنی است، جلسات هماهنگی اعتکاف هر ساله پیش از شروع این مراسم معنوی توسط سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود.

  ادامه ...
 • حضور مردم در عرصه فرهنگ، لازمه فتح الفتوح فرهنگی است
  به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، رضا معممی مقدم مدیر کل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی کشور در نشست مسئولان حوزه برنامه ریزی و معاونان فرهنگی ادارات کل تبلیغات اسلامی در مشهد گفت: برای ایجاد تغییر مثبت و کسب موفقیت در ابعاد مختلف جامعه، باید به ایدئولوژی و روش شناسی امام خمینی که ناظر بر دو مؤلفه تفکر و روش و نظریه و عمل است مراجعه کرد.
  معممی مقدم ابراز کرد: برای ترسیم خطوط عملیاتی باید موضوع را بر روش شناسی حضرت امام متمرکز کنیم که از جمله، این موضوع است که باید جبهه را آنقدر وسیع تعریف کنیم که هرکسی در جغرافیای ایران اسلامی از هر جنس و هر سنّی، هر تخصص و هر جغرافیا و سطح تحصیلی بتواند در این جبهه نقش آفرینی کند.
  مدیر کل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی کشور تأکید کرد: در حدوث انقلاب اسلامی، تکیه امام و مکتب ایشان بر حضور مردم در صحنه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.
  وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه وظیفه ما پیدا کردن نسخه مردمی جهت نقش آفرینی در فعالیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است افزود: ما در سازمان تبلیغات اسلامی به گروه های برگزیده انقلاب اسلامی یعنی هیئات مذهبی، مداحان، کانون های فرهنگی و انجمن های اسلامی توجه داشته و نهادسازی کرده ایم که این نهادسازی ناظر به راهبردهای مراجع بالادستی است یعنی ایجاد پیوند عاطفی، فکری و حتی عملی بین گروه ها و اقشار تأثیرگذار.
  معممی مقدم تصریح کرد: متأسفانه باور جدّی به مردم و ظرفیت های مردمی وجود ندارد، اما اگر بخواهیم خیزشی در عرصه های مورد نیاز به‌ویژه فرهنگ بوجود بیاید باید باور کنیم اگر مردم به صحنه بیایند فتح الفتوح فرهنگی بوجود خواهد آمد.
  مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به سیاست ها و راهبردهای حوزه تشکل های دینی در سال 1396 گفت: بهره مندی از ظرفیت تشکل های دینی در کاهش آسیب های اجتماعی، جانمایی تشکل ها در مناطق محروم و سکونت گاه های غیر رسمی، فعالیت مؤثر در فضای مجازی به‌ویژه شبکه های اجتماعی، تکمیل و تأیید ارکان تشکل های دینی و توانمند سازی نظام مند آنها از سیاست های این اداره کل در سال آینده است.
  جدّیت در تکمیل بانک اطلاعات تشکل های دینی طوبی، اهتمام به تشکیل جلسات و اجرای بهینه مصوبات ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی، تخصصی کردن کانون های فرهنگی تبلیغی براساس معضلات و مسائل روز فرهنگ دینی، بستر سازی مناسب جهت منتخب شدن افراد توانمند در انتخابات تشکل ها از جمله شورای هیئات مذهبی و مجمع کانون ها و... و بهره مندی مناسب تبلیغی از فرصت مناسبت های مذهبی و ملی از دیگر سیاست ها و راهبردهایی بود که رضا معممی مقدم مدیرکل تشکل های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی کشور به آنها اشاره و تأکید کرد.
  ادامه ...
 • مبارزه با آسیب های اجتماعی، پیشانی برنامه های حوزه فرهنگ و تبلیغ
  به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام حسین روحانی نژاد معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی کشور در نشست مسئولان حوزه برنامه ریزی و معاونان فرهنگی، پژوهشی و آموزشی ادارات کل تبلیغات اسلامی در مشهد گفت: این قبیل نشست ها برای برنامه ریزی و پیشبرد اهداف سازمانی بسیار مفید و مؤثر است و نوعاً در ارزیابی های انجام شده، نمره قابل قبولی دریافت کرده اند.
  حجت‌الاسلام روحانی نژاد با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی یک نهاد فرهنگی، تبلیغی و ترویجی در حوزه دین است ابراز کرد: دامنه تلاش دشمنان بسیار وسیع و گسترده است و باید برای ارزش های حاکم به‌ویژه انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی زیستن جامعه تلاش های جدی انجام شود که در همین راستا مأموریت سازمان تبلیغات اسلامی بسیار مهم است، لذا هم باید نکات مجهول را تبیین کرد و هم زشتی هایی که ممکن است انقلاب و هویت جامعه را به انحطاط کشاند برای مردم روشن کرد تا جامعه یک جامعه دینی و انقلابی بماند.
  معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به قدرشناسی از شبکه سازی های مردمی انجام گرفته افزود: باید این شبکه ها را حفظ کنیم، تا با واگذاری فعالیت ها و ایجاد جریان، بتوانند حرکت بزرگی را در حوزه فرهنگ رقم بزنند.
  حجت‌الاسلام روحانی نژاد تصریح کرد: مجموعه هایی نظیر شبکه استقرار و شبکه های مردمی که امروز تشکیل شده و قانون گذار نیز تأیید کرده است، کمک کار سازمان هستند و باید حداکثر بهره برداری را از این مجموعه ها داشته باشیم.
  وی ادامه داد: این نشست باید بتواند تغییرات چشم گیر و اساسی و ارزشمندی را برای سال 96 به ارمغان بیاورد و همکارانمان باید در حوزه ستادی ایده هایی که می تواند تبدیل به اقدام شود را بهره برداری کنند.
  معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی کشور، مبارزه با آسیب های اجتماعی را پیشانی برنامه های حوزه فرهنگ و تبلیغ دانست و تأکید کرد: مبارزه با آسیب های اجتماعی اولویت برنامه های ما در حوزه فرهنگ و تبلیغ است که این موضوع مورد مطالبه مستقیم مقام معظم رهبری است، لذا رویکردهای فرهنگی باید منجر به کاهش و رفع آسیب های اجتماعی شود.
  ادامه ...
لینکهای مفید