حركت امام حسين(ع)، حركت عزت بود. مقام معظم رهبري(مدظله العالي)            ماه رمضان، ماهی است که می‌شود با تذکر و توجه در آن، به جبران کرده‌های ناپسند پرداخت.مقام معظم رهبري(حفظه الله)            من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً می گویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌ قول میدان جنگ، آتش‌ به‌ اختیار.... آنجایی که احساس می کنید دستگاه مرکزی اختلالی دارد و نمی تواند درست مدیریّت کند، آنجا آتش‌ به ‌اختیارید؛ یعنی باید خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید، پیدا کنید، حرکت کنید، اقدام کنید. مقام معظم رهبری(حفظه الله) ۱۳۹۶/۰۳/۱۷            من شعار امسال را «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» قرار میدهم؛ یعنی اقتصاد مقاومتی عنوان کلّی است، بعد تولید و اشتغال؛ این مجموع نقاطی است که بایستی همه بر روی آن متمرکز بشوند. مطالبه‌ی من و مطالبه‌ی مردم از مسئولین عزیز و محترم این است که بر روی این دو نقطه متمرکز بشوند و کارها را با برنامه‌ریزی انجام بدهند و ان‌شاءالله در پایان سال نتایج آن را بتوانند به مردم گزارش کنند. مقام معظم رهبري(حفظه الله) پيام نوروزي سال 96            ما یک کوخ چهار پنج نفری در صدر اسلام داشتیم، و آن کوخ فاطمه زهرا (س) اسـت. از ایـن کوخ ها هم محقرتر بوده، لکن برکات این چی است؟ برکات این کوخ چند نفری، آن قدر است که عالم را پر کرده است از نورانیت و بسیار راه دارد تا انسان به آن برکات برسد. امام خميني(ره) صحیفه امام، ج 17، ص 373.            کارزار فرهنگی از کارزار نظامی اگر مهم تر نباشد و اگر خطرناک تر نباشد، کمتر نیست. مقام معظم رهبری           
خبر اول
 • پیشنهاد یک کتاب خوب برای هیئات
  گزیده‌ای از اشعار یوسف رحیمی، از شاعران آئینی کشور، به کوشش سیدمحمدجواد شرافت و حسن بیاناتی از سوی نشر پنج دری منتشر و روانه بازار کتاب شده است. این اثر، نمونه‌ای از کارهای آئینی رحیمی است که گفته می‌شود، سروده‌های آن نمونه‌ای از اشعار بایسته برای هیئات مذهبی است.

  محمدجواد شرافت که از شاعران شناخته شده آئینی است، ضمن معرفی این اثر می‌گوید: داشتن طبعی روان و دغدغمندی در قبال شعر هیئت‌های مذهبی دو ویژگی بارز یوسف رحیمی است. شاعری که ذوق خودش را وقف مدیحه‌سرایی و نوحه‌پردازی در آستان اهل بیت کرده است. فراوان فراوان شعر و نوحه در مجموعه‌های متعدد از این شاعر پرکار منتشر شده است و دفتر پیش رو گزیده‌ای از بهترین اشعار اوست.

  به اعتقاد من اشعار این کتاب نمونه‌ای خوب و الگویی مناسب از شعر بایسته و شایسته هیئت است. این مطلب را به خوبی برادر بزرگترم سید مهدی حسینی در مقدمه‌اش بر کتاب با ذکر معیار، تبیین کرده است. خواندن این اثر را به همه علاقمندان به شعر ولایی به خصوص شاعران و ذاکران و خطبای مجلس اهل بیت پیشنهاد می‌کنم.

  «حسن یوسف» در شمارگان 1000 نسخه، در 104 صفحه و به قیمت شش هزار تومان منتشر شده است.

  ادامه ...
 • کارکرد های اجتماعی هیئات مذهبی تقویت شود

  گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان، رضا معممی مقدم در جمع مسئولین هیئات مذهبی در سالن ولایت این اداره کل اظهار داشت: باید کارکرد های اجتماعی هیئات مذهبی تقویت شود.

  مدیر کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی کشور گفت: در هیئت های مذهبی باید تلاش کرد تا بستر احکام دینی جامعه ر ا بالا برد و صرفا به نماز و روزه اکتفا نشود بلکه باید این نماز و روزه موجب آدم شدن انسان ها شود.

  وی اظهار داشت:هیئات مذهبی تجلی گاه مناسکی صرف نیستند بلکه اگر هیئت مذهبی ما مملو از جمعیت است باید مدلی هیئت گردانی شود که نتیجه کار هیئت منجر به تولی،تبری، امر به معروف و نهی ازمنکر و پرداخت خمس و زکات شود و انسان های اخلاقی به دور از اهل ربا،چشم چران و متعالی تربیت شوند.

  معمم مقدم بیان کرد: مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) فرموده اند که در سال گذشته علی رغم مشکلات اقتصادی،مردم ایران باحضور در برنامه های سیاسی مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن، روز قدس و در برنامه های مذهبی مانند اربعین و اعتکاف خوب درخشیده اند.

  مدیر کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به اینکه نقشه مهندسی کشور راجع به بحث راهبردهای ملی و مناسبت های مذهبی است و کسی به آن توجه نمی کند، افزود: فلسفه ساماندهی هیئات مذهبی بازمهندسی فلسفه عزاداری بر اساس محکمات دینی است.

  وی با بیان این مطلب که ستاد ساماندهی با ضریب نفوذ خوب هدایت گری خوبی داشته است افزود: این رشد مردم نشان از علقه مردم به دین و ائمه اطهار (ع) است و نشان می دهد که عملکرد ستاد ساماندهی شئون مذهبی در مناسبت های دینی خوب بوده است.

  گفتنی است، این دوره آموزشی با عنوان ویژگی های مدیریت در اندیشه اسلامی ویژه مسئولان هیئت های مذهبی وتشکل های در 27شهریور 96برگزارشد.

  ادامه ...
 • شهید محسن حججی به‌عنوان شهید شاخص هیئات مذهبی معرفی شده است

  به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام حسین روحانی نژاد در ابتدای سخنانش گفت: سازمان تبلیغات اسلامی یک سازمان فرهنگی و تبلیغی است که در طول سال فعالیتهای های فرهنگی زیادی را چه به صورت سنتی و چه با استفاده از ابزارها و فناوری های نوین برنامه ریزی و انجام می دهد.

  وی ادامه داد:یکی از مناسبت هایی که سازمان تبلیغات اسلامی در سراسر کشور درگیر ساماندهی آن است مناسبت مهم ماه محرم است. بیش از ۴۲۰ دفتر تبلیغات اسلامی در سراسر کشور مشغول برنامه ریزی و فعالیت برای این ایام هستند.

  روحانی نژاد به تغذیه فکری گروه های هدف سازمان تبلیغات اسلامی در آستانه ماه محرم اشاره کرد و یادآور شد:یکی از کارهایی که سازمان در این ایام انجام می دهد ارزیابی و بررسی هیئت های مذهبی است که فرآیند کاری بسیار سنگینی دارد. طی این ارزیابی مجوز فعالیت بسیاری از هیئات مذهبی تمدید شده که امیدواریم آن دسته از هیئاتی هم که موفق به کسب مجوز نشده اند بتوانند مطابق با استاندارد سازی معین شده گام بردارند و مجوز خود را دریافت کنند.

  وی در بخش دیگری از سخنانش از اخذ کد شناسه خدمت برای هیئات مذهبی، مبلغین، روحانیون مستقر، مداحان، کانونهای فرهنگی، تبلیغی و انجمنهای اسلامی توسط سازمان تبلیغات اسلامی خبر داد و افزود: خوشبختانه در سال گذشته، سامانه ای با عنوان سامانه «طوبی» (بانک جامع اطلاعات تشکلهای دینی) شکل گرفت که در آن همه اطلاعات و داده های مداحان و هئیات مذهبی به مرور در حال بارگذاری است. در طول این یک سال، اطلاعات ۲۱ هزار و ۹۹۴ هیئت مذهبی و اطلاعات ۵۱ هزار و ۱۶۴ مداح در این سامانه وارد شده است.

  روحانی نژاد اضافه کرد: ما احتمال می دهیم که تا پایان سال جاری اطلاعات ۷۰ درصد از هیئت های مذهبی و مداحان وارد سامانه طوبی شود که در حقیقت این سامانه به‌عنوان ویترین خدمات دولت و نظام جمهوری اسلامی قرار می گیرد.

  وی در ادامه سخنانش به برگزاری بیش از هزار همایش توجیهی ویژه مبلغین، مداحان، مسئولین هیئات مذهبی و غیره توسط 420 دفتر متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه این همایش ها هیچگونه اعتباری بر دولت تحمیل نمی کند و هزینه آنها توسط مشارکت های مردمی تأمین می‌شود.

  معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی افزود: در این همایش ها مسائل بسیار زیادی که هیئت ها و مداحان نیاز دارند بدانند گفته می‌شود. چند محور اساسی اعلام شده که در این همایشها ملاک قرار داده می شوند از جمله اخلاص در تبلیغ و مردمداری، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، معضلات سکونت گاه های غیر رسمی و حاشیه نشینی شهرها، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، بصیرت افزایی و امنیت، تأکید بر تحکیم بنیاد خانواده و افزایش جمعیت، تبیین درس های حماسی حسینی و پرهیز از خرافات و موهومات. شعاری هم که برای محرم سال جاری انتخاب شده «سبک زندگی حسینی»است که صدا و سیما به طور جدی به آن خواهد پرداخت.

  روحانی نژاد همچنین تاکید کرد: ۳۰ موضوع و محور مهم توسط کارشناسان و پژوهشگران از درون جامعه به مبلغان ارائه شده تا آنها در تبلیغات خود به این موضوعات بپردازند. امسال در ماه محرم ۵۳ هزار مبلغ در سراسر کشور ساماندهی خواهند شد که ۱۸ هزار نفر آنها در دستگاه های دولتی، شرکت ها و موسسات نیز حضور خواهند داشت. استقرار و فعالیت رسمی مبلغین از روز پنجشنبه ۳۰ شهریور آغاز شده تا ۱۳ مهرماه در سراسر کشور ادامه دارد.

  وی از ارزیابی فعالیت های هیئات مذهبی و مبلغین به منظور بررسی میزان تاثیرگذاری و پیشگیری از نفوذ خرافات و موهومات در ماه محرم خبر داد و تصریح کرد: ارزیابی ها نشان داده که خوشبختانه مطابق سیاستهای ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبتهای مذهبی میزان حضور هیئات در حسینیه ها و مساجد رشد داشته است و از میزان خرافات و موهومات کاسته شده است.

  وی تولید محتوای دینی و مذهبی را از جمله فعالیتهای سازمان تبلیغات اسلامی بر شمرد و گفت: مداحان و مبلغان باید مراقب باشند تا دشمن ضربه ای بر پیکره فعالیت های آنان وارد نکند. به طور کلی مجموعه فعالیت های مداحان و مبلغین باید منجر به کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش معرفت دینی شود. دو مجموعه زیر نظر سازمان یعنی موسسه چاپ و نشر بین‌الملل و موسسه هنر و ادبیات هلال به تولید محتوا ویژه مداحان و هیئات مذهبی می پردازند.

  حجت‌الاسلام روحانی نژاد در انتهای این جلسه به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

  وی در خصوص تکایا و ایستگاه های مذهبی گفت: مجوز دادن به تکیه گاه ها و ایستگاه های مذهبی ربطی به سازمان تبلیغات اسلامی ندارد و مربوط به حوزه نیروی انتظامی می‌شود. سازمان تبلیغات فقط مسئول دادن مجوز به هیئت هایی است که در مساجد، حسینیه ها و یا جای مشخصی فعالیت می‌کنند. یکی از توصیه های ما به مسئولین این مراسم این است که به مسائل امنیتی و بهداشت روح و روان بیشتر توجه کنند.

  روحانی نژاد همچنین اظهار داشت: پیش بینی می‌کنیم که امسال عزاداری فوق العاده ای خواهیم داشت. یکی به دلیل همزمانی ایام دفاع مقدس با محرم و دیگری اینکه جریان های تکفیری در دو کشور عراق و سوریه رو به نابودی است و این به معنای پیروزی تمام مسلمانان در سراسر جهان است. علاوه بر اینکه امسال توقع داریم یاد کردن از شهدای مدافع حرم به عزاداری ها رونق بیشتری بدهد. سازمان تبلیغات اسلامی، شهید محسن حججی را به‌عنوان شهید شاخص هیئت های مذهبی معرفی کرده است.

  وی در پایان تصریح کرد: یکی از توصیه های ما این است که آئین های خاص استان های مختلف کشور مثل قالیشویی مشهد اردهال به مناطق دیگر گسترش داده نشود و بگذاریم خاص همان مناطق بماند، چرا که با انتقال آنها به مناطق دیگر کشور به اصل آن آئین آسیب زده ایم.

  ادامه ...
لینکهای مفید