ذبح گوسفند جلوی هیئات مذهبی؛ سنت درست یا غلط!

تاریخ:1397/6/26

نسخه چاپی

" یکی از سنت‌هایی که در مقابل دستجات عزاداری با اقبال زیادی روبه‌رو است، قربانی کردن حیوانات برای ادای نذر به صورت سنتی در مقابل عزاداران و در معابر عمومی است. "

به گزارش سامانه اطلاع رسانی تشکل های دینی و مراکزفرهنگی(تی. دی. ام) به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان؛ یکی از سنت‌هایی که در مقابل دستجات عزاداری با اقبال زیادی روبه‌رو است، قربانی کردن حیوانات برای ادای نذر به صورت سنتی در مقابل عزاداران و در معابر عمومی است. در حالی که کارشناسان این اقدام را حرکتی در جهت تهدید سلامت مردم و تخریب چهره شهرها می دانند.

رها شدن خونابه، پوست و امعاء و احشاء دام ها در خیابان ها یکی از معضلات زیست محیطی شهرها در این ایام است که شهروندان پس از دام در کوچه ها و معابر به پاکسازی و تمیز کردن آن مبادرت نمی کنند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آران و بیدگل در این خصوص گفت: ذبح دام و احشام در معابر عمومی زمینه تهدید سلامت شهروندان را به دنبال دارد و سبب شیوع بسیاری از بیماری های مشترک دام و انسان می‌شود از همین رو لازم است تا هیئات مذهبی و عزاداران حسینی به توصیه های کارشناسان بهداشتی توجه کنند.

حجت‌الاسلام سمیع الله مردان افزود: ذبح دام پیشاپیش دستجات عزاداری کشتار‌ می‌شود موجب جاری شدن خون در معابر و کف خیابان‌ها شده که سبب نجس شدن مکان های مذهبی می‌شود و از لحاظ شرعی هم مشکلاتی را بوجود می آورد.

وی در ادامه بیان داشت: در این ایام، اولویت با کشتار دام‌های قربانی و نذورات مردم در کشتارگاه است و در غیر این صورت به عزاداران حسینی پیشنهاد می‌کنیم مکان های خاصی که توسط هیئات مذهبی و با نظارت دامپزشکی و شبکه بهداشت ویژه این امر تدارک دیده شده است را برای ادای نذورات خود انتخاب کنند.

سرپرست شبکه دامپزشکی آران و بیدگل هم با اشاره به اینکه ذبح گوسفند به‌عنوان نذر فلسفه و احکام خاص خود را دارد گفت: ذبح گوسفند در معابر و پیشاپیش دستجات عزاداری از سه جنبه بهداشتی، شرعی و روانشناختی قابل بررسی است. از نظر بهداشتی، ذبح حیوانات در معابر عمومی علاوه بر آنکه می‌تواند سبب انتقال بیماریهای واگیر بین انسان و حیوان شود، تهدید جدّی برای بهداشت عمومی و محیط زیست محسوب می‌شود.

امیرحسین شفیعیان یادآور شد: از مجموع عوامل بیماری زای انسان، حدود ۵۰ درصد منشاء حیوانی دارند، لذا مناسب است از ریختن خون حیوان در معابر عمومی و نیز ذبح غیربهداشتی آن پرهیز شود.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل این اقدام را از لحاظ شرعی هم قابل تامل دانست و افزود: غالب مراجع معظم تقلید بر این باورند که ذبح دام در معابر عمومی چنانچه باعث اذیت دیگران شود باید از آن پرهیز کرد و از سویی چون سبب آلودگی‌های مختلف و نجاست معابر می‌شود این کار نباید انجام گیرد.

شفیعیان به ایرادات روانشناختی این اقدام پرداخت و گفت: ذبح حیوان مقابل چشم کودکان در معابر عمومی کار درستی نیست و می‌تواند اثرات زیانباری برای آنان داشته باشد.

وی افزود: لازم است به این نکته ظریف توجه شود که اگر کودکی مقابل دسته عزاداری، صحنه ذبح حیوان را ملاحظه کند و به این دلیل ترس او را فرابگیرد، خدای ناکرده ممکن است به دلیل همزمانی این اتفاق با مراسم مقدس عزاداری خاطره ناخوشی هم برای او از این مراسم ایجاد شود.

دکتر شفیعیان با بیان اینکه لازم است ذبح و قربانی دام در مراکز معتبر عرضه بهداشتی و کشتارگاه دام انجام شود، افزود: امیدواریم مسئولین محترم هیئت‌های مذهبی به این مُهم توجه کرده و سلیقه خود را بر جنبه دینی و بهداشتی و روانشناسی غلبه ندهند.

 

منبع : اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی